SON DAKİKA

Anıtkabir’e Otomat Büfe Kuruldu, Mimarlar Odası İsyan Etti: ‘Yuh Artık, Bu Ne Saygısızlık!’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı kahramanı gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’e ticari box büfeler koyuldu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yuh artık, bu ne saygısızlık” diye tepki gösterdi.

Bu haber 20 Mayıs 2021 - 16:33 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Anıtkabir yerleşkesine atıştırmalık yiyecek ve kahve satışı için otomat büfe kuruldu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sert tepki gösterdi. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir’de, Misak-ı Milli Kulesi’nin alt tarafındaki bölümüne atıştırmalık yiyecek ve kahve satışı için otomat büfeleri yerleştirildi. 

Bu duruma tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından, “Yuh artık, Anıtkabir’e ticari box büfeler koyulmuş. Bir de taş desenli duvar kağıtları ile kaplamışlar. Bu ne saygısızlık. Kim koyduysa koyduğunuz gibi kaldırın” açıklamasını yaptı.

Facebook hesabından da Tezcan Karakuş Candan şunları yazdı:

Yuh artık, Anıtkabir’e ticari box büfeler koyulmuş. Birde taşdesenli duvar kağıtları ile kaplamışlar. Bu ne saygısızlık. Kim koyduysa koyduğunuz gibi kaldırın. Her bir metrekaresi tasarlanmış Türkiyenin simge mekanı saygı mekanına her kafasına esen birşey koyamaz. Anıtkabirin uzmanlardan(mimar restorasyon uzmanı ,sanat tarihçi vb)oluşan bir kurulu var.Ayrıca acil ihtiyaçlar için Anıtkabirin içinde tasarlanmış küçük bir kafesi var. Yol geçen hanı gibi heryere birşey koyarak mekansal kargaşa , mekana saygısızlık yaratamazsınız. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!