SON DAKİKA

Almanya’dan Ziraat Bankası için Karar: Kayyum Atanacak

Almanya’da Ziraat Bankası’nın denetiminden sonra bankaya kısıtlama getiren Alman Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu BaFin, yeni karara imza attı. Bankaya verilen ağır cezalardan sonra bu kez kayyum ataması kararı çıktı.

Bu haber 31 Ağustos 2021 - 14:50 'de eklendi.
Abone ol

Alman Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu BaFin, Almanya’daki Ziraat Bank International AG’ye ağır cezalar vermesinin ardından “Sonderbaeuftagte Geschaeftsführer- Özel yetkili Genel Müdür” atamak için harekete geçti. Bu genel müdür, bir tür kayyum gibi çalışacakken bu atama da Avrupa’daki Türk bankacılığı için bir ilk niteliği taşıyor. 

ALMANYA BANKACILIK TARİHİNDE İLK 

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Bankaya getirilen yaptırımlar arasında yer alan bu uygulama Almanya’daki 50 yıllık bankacılık tarihinde de bir ilk olacak. Özel yetkili genel müdür, tamamen dokunulmaz ve herhangi bir parti, grup ya da iş dünyasının etkisinden uzak olacak. Görevden alınamayacak ve BaF’in dışında kimseye hesap vermeyecek. Bu süper yetkili genel müdür; bir Alman, Türk ya da bir finans denetleme şirketi de olabilecek.

BaFin’in, Ziraat Bank’a ceza kesmeden önce uyardığı ve yaklaşık iki yıldır Ziraat’in bu uyarıları dikkate almadığı, yapılan “ikinci denetlemenin” ardından bu cezaların devreye alındığı belirtiliyor.

CEZALAR DEVAM EDEBİLİR 

BaFin’in, Ziraat Bank’ta iki genel müdür olması gerekirken görevde olan tek genel müdür Kıvanç Ünal’ı da görevden alması bekleniyordu. Ancak bunun genel müdürlük tamamen boşalmasın diye şimdilik bekletildiği tahmin ediliyor. Ziraat Bank International’ a karşı devam eden denetimlerin de sona ermediği vurgulanıyor. Alman denetleme kurumu BaFin’in tüm bu sürecin sonunda bankaya karşı yargı yoluna başvurabileceği de ifade ediliyor. Ayrıca, denetimlerin tamamlanmasından sonra BaFin’in Ziraat Bank’a yeni cezalar kesmesinin de gündeme gelebileceği vurgulanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Banka, genel müdür için aracılara başvurdu. Alman bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu olan BaFin’in, özel yetkili genel müdür göndermesini engellemek isteyen Türkiye, “headhunter” adı verilen özel üst düzey personel bulan şirketleri görevlendirdiği, onların da çeşitli kişilerle temasa geçip “Ziraat’e ilan yoluyla genel müdür aramaya başladığı” öğrenildi.

Bu arada Türkiye’nin gönderdiği 4 genel müdür adayının da “risk yönetimini bilmemesi, Avrupa’da hiç çalışmamış olması, krediler alanında tecrübesinin olmaması, bankacılıkla ilgili bilgisinin bulunmaması” gibi nedenlerle reddedildiği belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!