SON DAKİKA

Almanya: Türkiye, Deniz Yücel’i ziyarete izin vermedi

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Türk resmi mercilerinin, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu’nun Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’i ziyaret etmesine izin vermediği bildirildi.

Bu haber 16 Eylül 2017 - 7:00 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Türk resmi mercilerinin, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu’nun Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’i ziyaret etmesine izin vermediği bildirildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, ziyaretin gerekçe gösterilmeden iptal edildiğini açıkladı.

‘ANLAMIYORUZ’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer açıklamasında, “Başkonsolosumuzun Yücel ve diğer Alman tutukluların cezaevinde neden düzenli olarak ziyaret edilemediğini anlayamıyoruz” şeklinde konuştu.

Sözcü açıklamasında, tutuklu Alman vatandaşlarına konsolosluk desteği verilmesine ilişkin yasal düzenlemelerin açık olduğunu belirtti. Martin Schäfer, ziyaretin izin verilmemesi üzerine işin yargıya taşınabileceği ancak bir kararın çıkmasının ise yıllar alabileceğine dikkat çekti.

6 AYDIR İDDİANAME HAZIRLANMADI

14 Şubat’ta kendi isteğiyle ifade vermek üzere gittiği emniyette gözaltına alınan ve ardından 27 Şubat’ta tutuklanarak Silivri Cezaevi’nde konulan Yücel’in hakkında altı aydan uzun bir süredir bir iddianame yok. Tutukluluğunun ilk gününden bu yana cezaevinde hücre hapsinde tutulan gazetecinin 10 Eylül’deki doğum gününde Berlin’de, diğer tutuklu Alman vatandaşları Meşale Tolu ve Peter Steudtner’in de ailelerinin de katıldığı büyük bir yürüyüş düzenlenmişti.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play