SON DAKİKA

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Deniz Yücel’in tutukluluğu skandaldır

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’deki tutukluluğunun devam etmesini eleştirdi.

Bu haber 18 Kasım 2017 - 17:40 'de eklendi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’deki tutukluluğunun devam etmesini eleştirdi.

‘SERBEST BIRAKILMASI İÇİN ÇABA SAFRETMEYE DEVAM ETMELİ’

Deutche Welle Türkçe’nin haberine göre Welt am Sonntag’a konuşan Steinmeier, “Deniz Yücel’in neredeyse 300 gündür ortada bir iddianame olmaksızın cezaevinde olması bir skandaldır” dedi. Steinmeier aynı zamanda ‘medyada adına rastlanılmayan’ diğer birçok gazetecinin Türkiye’de tutuklu olmasının da aynı şekilde ‘skandal’ olduğunu belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı, bu gazetecilerin serbest bırakılması için sarfedilen çabalara devam edilmesi çağrısında bulundu.

‘BİR ÇİZGİ DEĞİŞİMİ UMUYORUM’

Türkiye’de Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in kısa süre önce serbest bırakılmasına atıfta bulunan Steinmeier, “Alman-Türk ilişkilerinde haftalardır, aylardır süren gerginliğin ardından bu gelişmenin, diğer tutuklulara da yardım etme noktasında ilişkilerde bir çizgi değişimini beraberinde getirmesini umuyorum” dedi.

Temmuz ayında Büyükada’da gözaltına alınan Berlinli insan hakları savunucusu Steudtner, ekim ayı sonunda serbest bırakıldıktan sonra Almanya’ya geri dönmüştü. Şubat ayından bu yana ‘terör propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ iddialarıyla cezaevinde tutuklu bulunan Welt gazetesi muhabiri Türk ve Alman vatandaşı Yücel hakkında ise bir iddianame henüz bulunmuyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!