SON DAKİKA

Almanya, Akhanlı için devrede: Türkiye’ye iade etmeyin

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bizzat devreye girerek dün İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bu haber 20 Ağustos 2017 - 14:52 'de eklendi.
Abone ol

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bizzat devreye girerek dün İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gabriel, görüşmede Alman vatandaşı olan yazar Akhanlı’nın Türkiye’ye iade edilmemesini ve Almanya’nın iade sürecine dahil edilmesini talep etti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre daha öncesinde de Almanya’nın Madrid Büyükelçiliği, İspanyol hükümetine konsolosluk hizmetleri için başvurmuştu.

SCHULZ: DURUP ERDOĞAN’A ‘BÖYLE OLMAZ’ DEMELİYİZ

Öte yandan Akhanlı’nın gözaltına alınması Almanya’da büyük tepki çekti. Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de masum insan hakları aktivistleri ile gazetecileri tutuklatmaya çalışıyorsa bu bir skandaldır” diye konuştu. Schulz “Eğer bunu, şimdi bir de Türkiye toprakları dışında deniyorsa, tüm Avrupalılar kararlı bir biçimde karşı durup şunu söylemeliyiz: Böyle olmaz!” dedi.

ÖZDEMİR: AB, TÜRK POLİSİYLE İŞBİRLİĞİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de AB’nin Türk polisi ile işbirliğini gözden geçirmesini talep etti. Özdemir Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte “Türkiye’de rejim karşıtları gelecekte Avrupa’da kontrol edilmeden suçlu olarak gözaltına alınamaz” diye konuştu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ALMANYA GAZETECİLER BİRLİĞİ: TÜRK HÜKÜMETİNİ ELEŞTİREN YAZILAR YAZANLAR ACİLEN BAŞVURSUN

Almanya Gazeteciler Birliği (DJV) de gazetecilere yurtdışı seyahatlarine çıkmadan önce Federal Emniyet Teşkilatı’na (BKA) başvurarak haklarında yakalama ya da tutuklama emri olup olmadığını kontrol etmeleri çağrısında bulundu. DJV’den yapılan açıklamada Türkiye’deki hükümeti eleştiren yazılar kaleme alan gazetecilere ‘acilen’ BKA’ya başvurmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Kitaplarında insan hakları konusuna ağırlık veren Uluslararası PEN Kulübü üyesi Akhanlı, 1984 yılında Türkiye Devrimci Komünist Partisi’ne (TDKP) üye olduğu gerekçesi ile tutuklanmış, 1985-1987 yılları arasında İstanbul’da askeri cezaevinde tutulmuştu.

2010 yılında hasta olan babasını ziyaret etmek için İstanbul’a giden Akhanlı, 1989 yılında bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı iddiasıyla havaalanında tutuklanarak cezaevine konmuştu. Alman politikacılar, yazar ve sanatçılar o dönemde Akhanlı’nın beraat etmesi için çağrıda bulunmuş ve yazar hakkındaki davadan 2011 yılında beraat etmişti. Ancak 2013 yılında Yargıtay kararı bozmuş ve bu kez Akhanlı hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ istemiyle yeniden dava açılmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!