SON DAKİKA

Albayrak, Ekonomiyi Teslim Edecekti: McKinsey’e Vergi Kaçırma Suçlaması

Fransa Ulusal Mali Savcılık Ofisi, ABD merkezli McKinsey şirketi hakkında vergi kaçırma iddiasıyla ön soruşturma başlatıldığını duyurdu. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında söz konusu şirketten ekonomik danışmanlık hizmeti alınacağını söylemiş; gelen tepkiler üzerine bu karardan vazgeçilmişti.

Bu haber 06 Nisan 2022 - 22:21 'de eklendi.
Abone ol

Fransa Ulusal Mali Savcılık Ofisi’nden (PNF) yapılan açıklamada, Senato’nun oluşturduğu komite tarafından yayımlanan ve danışmanlık şirketlerinin kamu politikalarına etkilerini gösteren raporun ardından söz konusu şirketlere vergi kaçırma soruşturması açıldığı belirtildi.

Ön soruşturmanın Mali Adli Soruşturma Servisince yürütüleceği aktarılan açıklamada, McKinsey şirketinin adı paylaşılmadı. 

1 MİLYON AVRO

Fransa Senatosu tarafından oluşturulan komite, 17 Mart’ta kamuoyuyla paylaştığı raporda, McKinsey’nin son 10 yıldır kurum vergilerini ödemediğini bildirmişti. Raporda ayrıca 2018-2021’de McKinsey ile yapılan sözleşmelerin bedelinin iki katından fazla artarak 1 milyar avronun üzerine çıktığı kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Senato’nun McKinsey’e yönelttiği yolsuzluk suçlamalarının doğru olmadığını savunmuştu.

ALBAYRAK TÜRKİYE’YE GETİRMİŞTİ 

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında BM zirvesi için gittiği New York’ta “Ekonomide önemli adımlar atacağız” demişti.

Yeni ekonomi programı bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’ni işaret eden Albayrak, “Uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” ifadelerini kullanmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hükümet, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’nin kurulacağını açıklamıştı. Bakanlık temsilcilerinin de yer alacağı ofis için McKinsey’den danışmanlık hizmeti alınacağı belirtilmişti.

Muhalefet, şirketle iş yapılmasına karşı çıkmıştı. Erdoğan’ın da “Biz bize yeteriz” demesinin ardından şirketten danışmanlık hizmeti alınmasından vazgeçilmişti.

Ancak Türkiye’nin McKinsey firmasından geçen yıl hizmet alındığı ortaya çıkmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!