SON DAKİKA

AKP’NİN YASA TEKLİFİNDE ÇOK TARTIŞILACAK MADDE

Teklife göre, mahkeme, tarafların “Korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunduğuna kanaat getirirse” duruşmalar gizli olacak. Bir siyasetçinin tapu davası gizli yapılabilecek…

Bu haber 22 Mart 2020 - 16:22 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre; AKP’nin TBMM’ye sunduğu, Hukuk Muhakemeleri yasasında değişiklik öngören yasa teklifinde çok tartışılacak bir madde yer aldı.

Hukuk davalarında mahkemeler, davacı ya da davalının “Korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunduğuna kanaat getirirse” duruşmalar gizli yapılacak. “Üstün menfaatin” nasıl belirleneceği ise belli değil…

YASALAŞIRSA NE OLUR?

Teklif metnindeki maddenin gerekçesinde “Düzenlemeyle duruşmaların aleni olarak yapılmasına ilişkin ilkeye kişilerin haklarının korunması için bir istisna getirilmektedir” denildi. Bu madde yasalaştığında bir ünlünün boşanma davası ya da bir siyasetçinin tapu davası gizli olarak yapılabilecek.

Mevcut yasada sadece, “Genel ahlak veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde” duruşmalar gizli yapılabiliyor. Yasa teklifi ile duruşmaların bir kısmının veya tamamının gizli olarak yapılması halleri arasına, “Yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması” durumu ekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri

Yasa maddesinin yeni hali şöyle olacak: “Duruşmaların bir kısmının veya tamamının gizli olarak yapılmasına, ancak genel ahlâkın veya kamu güvenliğinin yahut yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin kesin olarak gerekli kıldığı hâllerde, ilgilinin talebi üzerine veya resen mahkemece karar verilebilir.”

Kaynak: Sözcü

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!