SON DAKİKA

AKP’nin Torba Yasa Teklifinden Kıyılar Çıktı: Kültür ve Turizm Bakanlığı El Koyacak

AKP tarafından Meclis’e getirilen torba yasada belediyelerin yönetimindeki kıyı bölgelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından el konulmasını mümkün kılan madde komisyonda onaylandı.

Bu haber 03 Nisan 2021 - 20:20 'de eklendi.
Abone ol

AKP’li milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve “turizmi teşvik etmeyi” amaçladığı öne sürülen torba teklifin Bayındırlık İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’ndaki ilk gün görüşmeleri tamamlandı.

Birgün’de yer alan habere göre; Yerel yönetimlerin kıyı kullanım hakkı elinden alındı, turizm yatırımlarına yeni istisnalar geldi.

Kültür ve turizmi koruma ile turizm merkezlerinin tespit edilmesine yeni kriterler getiren kanun teklifinde, Cumhurbaşkanı’nın kararıyla belirlenen turizm bölgelerinde özel kuruluşlara yönelik KDV istisnası ve yeni teşvikler içeren düzenleme, muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi. Ayrıca belediyelerin yönetimindeki kıyı bölgelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından el konulacak ve bu bölgelerin yapılaşmasına neden olabilecek madde de komisyonda onaylandı

SINIRSIZ YABANCI ÇALIŞTIRILABİLECEK

Teklifteki bir diğer kabul edilen düzenleme ile de turizm işletmelerinin sınırsız yabancı personel çalıştırmasına olanak sağlandı. Bu maddenin onaylanmasının ardından muhalefet milletvekilleri, işsizliğin artacağı eleştirilerinde bulundu.

İKTİDAR BİR MADDEDE GERİ ADIM ATTI

Otellere servisle havalimanı ve otogarlardan transfer hakkı tanıyan düzenleme ise muhalefetin itirazları üzerine geri çekildi. Böylece belediyelerin kontrolünde olmayan yeni ulaşım araçlarının kentlerde faaliyet yürütmesi engellendi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BAKAN’IN OTELİ İÇİN YATIRIM

CHP Milletvekili Mürsel Alban, komisyonda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın turizm bölgelerindeki altyapı yatırımları ile ilgili sunumunun ardından söz alarak, “Bakan’a kıyak yapılıyor” eleştirilerinde bulundu.

Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik’in Bodrum Türkbükü’ndeki Hilton Oteli’ni satın aldığını anımsatan Alban, bu bölgeye 250 milyon TL tutarında altyapı yatırımı yapıldığını bildirdi.

Alban, bu yatırımın Bakan Ersoy’un oteli için yapıldığını iddia ederek, “İspatlarım bunu. Bakan’ın oteline özel yapılan bir altyapı. 250 milyon TL’nin 50 milyon TL’lik kısmı başlatılmıştır” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!