SON DAKİKA

AKP’li Ümraniye Belediyesi, 4 Bin Metrekarelik Park Alanını İmara Açtı

AKP’li Ümraniye Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattığı imar planı değişikliği ile yaklaşık 4 bin metrekarelik park alanını imara açtı. Park alanının imar planlarını değiştiren Ümraniye Belediyesi, söz konusu araziyi 80 milyon TL bedelle satışa çıkardı.

Bu haber 04 Haziran 2021 - 0:01 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

AKP’li Ümraniye Belediyesi Resmi Gazeteye verdiği ilan ile eski İnkılap Mahallesi yeni Yamanevler Mahallesi’nde, Şile Otoyolu’na cepheli, son derece değerli araziyi satışa çıkardı.

Ümraniye Belediyesi’nin yürürlükteki imar planlarında, hala park alanı olarak gösterilen 4 bin 170 metrekarelik arazinin üç tarafı yollarla çevrili. Söz konusu ilana göre 874 ada 223 parsel nolu taşınmaz için 80 milyon TL muhammen bedel belirlendi.

Satış ihalesi 11 Haziran 2021 tarihinde yapılacak. 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 35/a maddesine göre Kapalı Teklif Usulü ve 40. Maddesine göre(artırmalı olarak) yapılacak olan ihale Ümraniye Belediye binasında düzenlenecek.

PARK ALANI NASIL İMARA AÇILDI

Ümraniye Belediyesi İnkılap Mahallesi’nde bulunan Halk Bankası ve TURKSAT’a ait yaklaşık 180 bin metrekarelik arazi için hazırladığı imar planı değişikliği teklifini, geçen mart ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Söz konusu arazinin yaklaşık 55 bin metrekarelik kısmını “Millet Bahçesi” olarak planlayan Ümraniye Belediyesi geri kalan yaklaşık 125 bin metrekarelik kısmı ise Ticaret+Konut alanı olarak düzenledi.

Yapılacak olan ticaret ve konut yapıları için ise 9 kat yükseklik belirlendi. Bu parsellerle alakası olmamasına karşın, “29 Mayıs Üniversitesi Yurt Binası”nın ön tarafında bulunan park alanı da söz konusu plan değişikliğine eklendi. 

Halkbank ve TURKSAT’a ait arazilerin imar planı değişikliğine iliştirilen park alanı da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile ticaret alanına alınmış oldu. Söz konusu park alanı, daha önce yapılan imar düzenlemeleri sırasında yasal olarak ayrılması gereken park alanı olarak tescillenmişti.

Atatürk'ün Katilleri

Ümraniye Belediyesi, 4 bin metrekareden büyük park alanını, “atıl durumda” kaldığı gerekçesiyle imara açtı. Embedded (iliştirilmiş, saklanmış) yöntemiyle parkın imarını değiştiren Ümraniye Belediyesi, imar planı değişikliği yasal süreci tamamlanır tamamlanmaz arsayı satışa çıkardı.

Ticaret alanına alınan park alanına 9 katlı bina yapılabilecek. Söz konusu arazinin arka tarafında 29 Mayıs Üniversitesi’nin öğrenci yurdu ve bir de ilköğretim okul arazisi bulunuyor.  

KAYNAK: ODATV

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!