SON DAKİKA

AKP’li Sultangazi Belediyesi, Yaptırdığı Huzurevini Özelleştirdi

İstanbul Sultangazi Belediyesi, yapımı devam eden huzurevini özelleştirdi. Huzurevi için hazırladığı imar planına “Fonksiyonların tamamı özel teşebbüslerce yapılabilir” notu ekledi.

Bu haber 14 Şubat 2021 - 19:29 'de eklendi.
Abone ol

Sultangazi Belediyesi, kendisine ait 2 bin 886 metrekarelik, “belediye hizmet alanı” fonksiyonuna sahip olan ve üzerinde 2017 yılından beri huzurevi inşaatı yaptığı parselin imar durumunu amacına uygun kullanılabilmesi için “sosyal kültürel tesis” olarak değiştirdi. Plan notlarına da “Belirtilen fonksiyonların tamamı özel teşebbüslerce yapılabilir” ibaresi ekledi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, plan değişikliğinin gerekçesi açıklanırken de inşa edilmekte olan Sultangazi Yaşlı Bakım Merkezi binasının bulunduğu parselin, özel mülkiyete konu olabilecek şekilde plan tadilatı çalışmasının yapılmasının talep edildiği belirtildi. Plan değişikliği teklifi onay için İBB Meclisi’ne gönderildi ve şubat ayı oturumlarında gündeme alındı.

“Kamu yararına aykırı olduğu tespit edildi”

Plan teklifine ilişkin İBB Planlama Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede, kamu mülkiyetindeki taşınmazda yer alacak fonksiyonların özel teşebbüslerce yapılabileceğinin plan notlarında önerilmesiyle kamu mülkiyetindeki taşınmazın yatırım aracı olarak değerlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Kamu mülklerinin özel mülkiyete konu edilmemesi gerektiği vurgulanarak teklifin bu yönden şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu tespit edildi. Ancak AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonlar, plan değişikliğini uygun buldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Kamu mülkiyetinde kalsın”

Komisyon raporunun oylanması öncesinde söz alan CHP’li İBB Meclis Üyesi Mithat Çelik “Belediye huzurevi işletemez dedikleri için bu plan değişikliği yapılıyor. O zaman bakanlığa, İBB’ye ya da başka kamu kurumlarına devredin. Neden burayı 3. kişilere vermekte ısrar ediyorsunuz? Belediye kendi işletirse zarar eder diyorlar. Birçok şeyden zarar eden belediye, bırakın yaşlılarımızdan zarar etsin. Yaşlılarımızdan da kar etmesin. Buranın üçüncü şahıslara verilmesinin önünü açmayalım. Burayı bir kamu kurumu yönetsin, kamu mülkiyetinde kalsın” diye tepki gösterdi. AKP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Yiğit ise alanın özel kişilere devredilmesinin söz konusu olmadığını savunarak “Bu tamamen spekülasyon” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!