SON DAKİKA

AKP’li Şentop, YSK düzenlemesini yorumladı

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Yüksek Seçim Kurulu Kanunu Teklifi’ne ilişkin, “Okuma bilip de yazma bilmeyen sandık

Bu haber 25 Kasım 2017 - 8:44 'de eklendi.

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yüksek Seçim Kurulu Kanunu Teklifi’ne ilişkin Şentop, “Okuma bilip de yazma bilmeyen sandık kurulu başkanları oluyor kura ile çektiğimizde. Buna bir standart getirmek lazım. Sandık kurulu başkanlarının bir sorumluluğu var. Bu sorumluluk mevzuatta düzenlenmiş aslında. Fakat hiçbir kamu tecrübesi olmayan, daha önce bu anlamda bir kamusal iş yapmamış olan bir kişi bu sorumluluğun anlamını fazla bilmeyebiliyor. Bu kamu görevlileri arasından belirlendiği takdirde hem müeyyideler bakımından hem de devlet işlerinin kamusal işlerin yürüyüşünü bilmesi bakımından faydası olur. Konuşacak arkadaşlarımız. Belki kamu görevlileri arasından sandık başkanlığı için iki üç liste belirlenebilir, bunlar arasından kura çekilebilir. Diğer partililerle konuşulacak, tartışılacak” diye konuştu.

Müşahitlerle ilgili ise Şentop, “Elbette müşahit çok olsun diyebiliriz ama YSK veya ilçe seçim kurulları tarafından kayda alınmamış veya kimlik verilmemiş müşahitler olduğu takdirde o zaman herkes orada o gün müşahit olarak görevlendirilebiliyor. Birçok siyasi parti var orada. Bir siyasi parti müşahitleriyle doldurduğu zaman diğer siyasi partilerin temsilcilerine, müşahitlerine yer, imkan kalmıyor. Bu bakımdan düzen getirilmek amacıyla düşünülmüş ama bunun keyfiyeti yine konuşabilir. Alt komisyon bunları çalışacak zaten” açıklamasında bulundu.

(İHA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!