SON DAKİKA

AKP’li 6 Antalya Milletvekili Kendilerine Vakıf Kuruyor

AKP’li 6 Antalya milletvekili Antalya Diplomasi Forum Vakfı kuruyor. Vakfın merkezi Antalya olacak ve bölgesel, uluslararası konularda dünya çapında tanınmış siyasetçilerin katılacağı toplantıları organize edecek. Vakıf merkezi için ücretsiz arsa tahsis edilecek, gelir olarak da her türlü bağış alabilecek.

Bu haber 04 Kasım 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

AKP’li 6 Antalya milletvekili, Antalya Diplomasi Forum Vakfı kuruyor. Vakfın merkezi Antalya olacak ve bölgesel, uluslararası konularda dünya çapında tanınmış siyasetçilerin katılacağı toplantıları organize edecek. Vakıf merkezi için ücretsiz arsa tahsis edilecek, gelir olarak da her türlü bağış alabilecek. Bu konudaki yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

Vakfın, 11 kişilik Mütevelli Heyeti de olacak ve bu heyet, mevcut veya eski Dışişleri Bakanları, Büyükelçiler, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeleri, TOBB Yönetim Kurulu ve GİK üyeleri arasında Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

ARSA TAHSİS EDİLECEK

Vakfın merkezi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bedelsiz arsa tahsisi yapılacak. Kuruluş aşamasında da vakfa 5 milyon lira ödenek aktarılacak. Vakıf gelirleri ‘’Ayni ve nakdi bağışlar, yurt içi ve dışı ürünler, hizmet, menkul, gayrimenkul, irat ve vasiyet bağışları, vakıf faaliyetinden elde edilecek gelirler, Cumhurbaşkanı kararı ile bütçeden ve kamu kurum ve kuruluşlarından aktarılacak tutarlardan” oluşacak. Vakfın vergi muafiyeti de bulanacak.

FAALİYET ALANLARI

Vakfın faaliyet alanları da ‘’Türkiye’yi, diplomasi ve dış ilişkilerde tanıtmak, diğer ülkeler ile dostluğu ve işbirliğini geliştirmek, diplomasi alanında Türkiye’nin bölgesel ve küresel değerlerine katkıda bulunmak” olarak sıralandı. Vakıf, toplantı, konferans, seminer, sempozyumlar da düzenleyecek. AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, kurulacak vakıf için “Bu vakıf Maarif Vakfı gibi Yunus Emre Vakfı gibi bir kurumsal kimliğe dönüştürülecek” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR