SON DAKİKA

AKP’de ‘tasfiye’ gerilimi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbuşkanı Erdoğan, parti kadrolarına yönelik eleştirilerinin dozunu yükseltti; kongreleri beklemeden

Bu haber 09 Ağustos 2017 - 9:32 'de eklendi.
Abone ol

SEBAHAT [email protected]@ssenyaprak

AKP’de 16 Nisan sonrası oluşturulan komisyonlar aracılığıyla yerel yönetimler ile il ve ilçe başkanlarını kapsayan tarama çalışmasında son aşamaya gelindi. Kongreleri beklemeden bazı il başkanları ile belediye başkanlarının görevden almak yerine ‘istifa’ya zorlanarak tasfiye edileceği belirtiliyor.

Şaibeli 16 Nisan Referandumu’nun ardından 21 Mayıs’ta resmen partisinin başına geçtikten sonra her parti içi toplantıda “metal yorgunluğu var” diyerek teşkilatlarda değişikliğe gidileceği mesajı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, son olarak “defolularla yürüyemeyiz” açıklamasıyla eleştirilerinin dozunu artırması, AKP’de bir süredir konuşulan parti içi operasyonun yakın olduğu yorumlarını güçlendirdi.

Komisyonlar raporlarını hazırladı
Referandumun ardından AKP Genel Merkezi’nde kurulan komisyonlar, belediye başkanları ile il ve ilçe yönetimlerini tek tek incelemeye aldı. Hazırlanan raporlar Erdoğan’a iletildi. Kulislerde hakkında olumsuz görüş bildirilen teşkilat ve belediye başkanlarıyla ilgili olarak, yerel seçimler ya da kongreler beklenilmeden harekete geçileceği konuşuluyor. Hakkında olumsuz rapor olan isimlerin görevden almak yerine kongreler ya da yerel seçimler için aday belirleme sürecini beklemeden istifa yöntemiyle tasfiyesi planlanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kongreler beklenilsin diyenler var
Erdoğan’ın giderek dozu artan eleştirileri ve tasfiye beklentisi parti içinde gerilim yaratırken, bazı AKP’liler değişikliklerin “Teşkilat için kongreler, yerel yönetimler için ise aday belirleme sürecinde yapılması” gerektiğini savunuyor.

Takvim işliyor
Bu arada AKP’de kongre takvimi de işlemeye başladı. Belde ve ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından kasım ayında başlayacak il kongrelerinin yıl sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor. AKP’nin büyük kongresinin gelecek yıl eylül ayına kadar yapılması gerekiyor. Ancak Erdoğan’ın fazla beklemeden 2018 yılının ilk aylarında kongreyi toplamak istediği belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!