SON DAKİKA

AKP emperyalizme bağımlı ABD karşıtlığı ise hayal!

ABD ile yaşanan vize krizi AKP’li bazı çevrelerde ‘antiemperyalist heyecanı’ artırırken varlığını emperyalizmle organik

Bu haber 11 Ekim 2017 - 9:46 'de eklendi. Son Güncelleme11 Ekim 2017 - 09:52
Abone ol

CAN UĞUR

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı krizin ardından ‘antiemperyalizm’ tartışması devam ediyor. AKP’ye yakın kesimler bu ‘kriz’den antiemperyalist bir yönelim çıkartıyor. Aynı kesimlere göre Türkiye antiemperyalist bir hatta girdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çok üzgünüz’ açıklaması dahi bu kesimlerin hızını kesemedi. Siyasal İslamcı AKP iktidarının NATO başta olmak üzere emperyalist odaklarla kurduğu ilişkilerde ise görünürde yaşananlar dışında köklü bir değişiklik yok. Askeri alandaki ortaklıklar devam ediyor. Yarım yüzyıla yakın süredir emperyalizmin örgütü olarak ‘hizmet veren’ NATO üyeliği devam eden Türkiye’nin buradan ciddi bir kopuş gerçekleştireceği yönünde ise ciddi bir emare bulunmuyor. AKP’li gazeteler ise çok kısa bir süre önce gerçekleştirilen Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmeyi ise ‘Hiç bu kadar yakın olmamıştık’ diye görmüştü. ABD’ye bağımlılığın siyasi alandaki uygulayıcısı olan AKP’nin ‘antiemperyalist’ bir yönelime girmesinin mümkün olmadığını, bu alana dair çalışmaları bulunan birçok isim dile getiriyor. Öte yandan Avrasyacı yörüngenin merkezinde bulunan Rusya ve Çin’in İslamcı gruplarla mücadelesi uzunca bir süredir biliniyor. Cihatçıları ülkelerinden temizlemek isteyen iki güç de, Türkiye’deki AKP destekli gruplar tarafından sıkça protesto ediliyor. Siyaset Bilimci Doç. Dr Barış Doster de siyasal İslamcıların emperyalizme karşı tutarlı ve ilkesel bir cephe açmalarının mümkün olmadığına gönderme yapıyor. BirGün’ün sorularını yanıtlayan Doster, Rusya ile yakınlaşmanın arka planına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

»Türkiye-Rusya yakınlaşması sanıldığı kadar kolay mı?
Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması, dönemsel, taktiksel ve konjonktüreldir. Türkiye’yi yöneten siyasal akıl, gerek ideolojik tercihleri, gerek politik yönelimi, gerek tarihsel bagajı itibariyle Avrasyacı değildir. Olamaz da. Antikomünist bir düşünce dünyasına sahip olan bu akım; Batı emperyalizminin bölgesel düzlemde müttefiki olmaya heves eder. Dahası, Ortadoğu’ya ilişkin tercihleri, hevesleri, iddiaları da hem emperyalizmin ihtiyaçlarıyla uyumludur, hem de Doğu’ya, Avrasya’ya, Orta Asya’ya yönelik ilgisine nazaran çok daha güçlüdür.

Rusya, Türkiye’nin üçüncü büyük dış ticaret ortağıdır. En önemli doğalgaz tedarikçisidir. Türkiye, kullandığı doğalgazın yüzde 55’ini Rusya’dan ithal etmektedir. Türkiye’nin ilk nükleer santralını da yapmakta olan ülkedir Rusya. Türkiye, ABD ile gerilim yaşadığında, AB ile arası açıldığında anımsar Rusya ve Avrasya’yı. Bunun ötesinde bir stratejik tercihi ve hazırlığı yoktur.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

»Özellikle İslamcı unsurların Rusya ve bölgedeki saldırıları dikkate alındığında “İslamcı bir hükümetle Rusya’nın yakınlaşması çok zor” diyenlere katılıyor musunuz?
Rusya, Türkiye’nin iç siyasetinde iktidarda kimin olduğuna değil, o iktidarın Rusya ile ilişkilerine, Rusya ile yaptığı ticarete, Rusya’nın hassasiyetlerini, önceliklerini gözetip gözetmediğine bakar. Her büyük devlet gibi dış politikasında gerçekçi, akılcı, faydacıdır. Anımsanacağı üzere Rusya geçmişte de Türkiye ile en iyi ekonomik ilişkileri sağ iktidarların, özellikle de Süleyman Demirel’in Türkiye’yi yönettiği dönemlerde geliştirmişti. Türkiye’nin sanayi altyapısına adını altın harflerle yazdıran KİT’lerin büyük bölümü, 60’lı yıllarda, Sovyetler’in kredisi, teknik desteği ve teknolojisiyle yapılmıştı. Karşılığını da Türkiye meyve sebze vererek ödemişti.

»NATO vb. unsurlarla tarihsel politik ilişkileri çok açık olan bir geleneğin ve iktidarın oradan kopması, antiemperyalist olması kısa vadede mümkün müdür?
Türkiye’deki üretim, mülkiyet, bölüşüm ilişkileri; Türkiye gibi Avrupa’nın hemen çeperinde yer alan, ağırlıklı olarak gelişmiş Batı pazarları için üretim yapan bir tedarikçi ekonominin yapısal durumu ve bağımlılıkları; Türkiye’nin egemen çevrelerinin ideolojik, politik, sınıfsal, kültürel, yönelimi çok açık biçimde Batı’ya, ABD ve Avrupa emperyalizmine dönüktür. Kısa vadede bir kopuş olanaksızdır. Bunların antiemperyalist olması ise mümkün değildir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!