SON DAKİKA

AKP BARAJ İÇİN 65 YILLIK TARİHİ CAMİYİ YIKTIRDI

Kars Sarıkamış ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Erzurum-Kars-Iğdır karayolu üzerinde yer alan Karakurt köyü baraj yapımı nedeniyle mahalle mahalle boşaltıldı. Baraj için 65 yıllık cami yıkıldı, köylüler isyan etti. Köyde 40 hanenin camisiz kaldığı belirtildi.

Bu haber 13 Haziran 2020 - 0:01 'de eklendi.
Abone ol

Kars Sarıkamış ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Erzurum-Kars-Iğdır karayolu üzerinde yer alan Karakurt köyü baraj yapımı nedeniyle mahalle mahalle boşaltıldı.

Köylülerin evleri, arazileri sözde kamulaştırıldı. Ancak köylülere çok cuzzi bir miktar verilmesi kararlaştırıldı. Köylüler bu cuzzi miktarı da alamadılar. Koronavirüs salgını döneminde evsiz, yurtsuz kaldılar. Evleri sular altında kaldı.

Karakurt Köyü’nde baraj için 65 yıllık cami yıkıldı, köylüler isyan etti. Köyde 40 hanenin camisiz kaldığı belirtildi.

‘İNSAN CAMİYİ DE YIKMAZ’

Karakurt Köyü’nden bir yurtttaş, “Hiç kimse de vicdan kalmamış, hiç maneviyata da değer vermiyorlar. Tamam köy baraj altında kalıyor ama insan camiyi de yıkmaz. Bu nasıl bir Diyanet, gelmiş camiyi yıktırmış” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘DİYANET BU CAMİYİ KİME SATTI?’

Camiyi dedesinin kör araba ile 10 kilometrede taş getirerek yaptırdığını dile getiren bir köylü, “Bu gördüğünüz 65 yıllık cami… Benim dedem bu camiye kör araba ile 10 kilometreden taş getirmiş, cami yaptırmış. Bugün de şu caminin haline bakın. Bu vicdan mı, bu adalet mi? Şu Karakurt camisinin haline bakın. Diyanet bu camiyi kime sattı? Çok zor şartlarda yapıldı, çok kolay şartlarla da yıkıldı. Bin yıllık kilisenin Karakurt köyünde bir taşı yıkılmamış, Karakurt camisinin taşı taş üstünde kalmamı” ifadelerini kullandı. 

40 HANE CAMİSİZ KALDI

Bir köylü de, “Şu anda köyde hala 40 hane duruyor. Bu insanlar camisiz kaldılar. Köyünü terk etmeyenler ne yapacak?” diye sordu. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!