SON DAKİKA

AKKUYU’DAKİ NÜKLEER SANTRAL İNŞAATINDA BÜYÜK TEHLİKE

Akkuyu nükleer santralinin inşatında büyük bir tehlikenin meydana geldiği ortaya çıktı. Nükleer santralin inşaatında iki defa çatlak oluştuğu sonrasında ise müdahale edildiği öğrenildi.

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 14:22 'de eklendi.
Abone ol

Mersin-Akkuyu’da nükleer santral inşaatında yaşanan ve kamuoyunda büyük ses getirecek bir gelişmenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Nükleer santralde reaktörün oturacağı temelin bazı bölümlerinde “çatlak” oluştu. Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK) müdahale etti, çatlak olan bölüm ya da bölümler tümüyle kırıldı ve yenilendi. Bir kez daha çatlak oluştu. Beton kırıldı ve sorunlu bölümlerde temel yeniden atıldı.

Habertürk gazetesinden Olcay Aydilek’in haberine göre gelişmeler şu şekilde yaşandı:

“Rus Rosatom, Mersin Akkuyu’da her biri bin 200 megavatlık, toplam dört üniteden oluşan 4 bin 800 megavat gücünde Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa etme çalışmalarını sürdürüyor.

lk ünitenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıl dönümünde, 2023 yılında işletmeye alınması ve elektrik üretimine başlaması hedefleniyor. Diğer ünitelerin de birer yıl arayla işletmeye alınması öngörülüyor. Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ),üretilen elektriğin ilk iki ünitede yüzde 70’ini, diğer iki ünitede yüzde 30’unu 15 yıl boyunca 12.35 dolar/ sentten satın alacak.

Türkiye için yeni ve yüksek bir teknoloji olan nükleerde, her aşamada hem ulusal hem de uluslar arası ve “bağımsız” kuruluşların denetimi ve onayı gerekiyor.

Kuşkusuz TAEK’in (kısa süre önce bir kanun hükmünde kararname ile Nükleer Düzenleme Kurumu oluşturuldu. Kurul, santralle ilgili inşaat aşamasından başlayarak gerekli denetleme ve düzenlemeleri yapacak) büyük sorumluluğu bulunuyor.

TAEK’TEN KRİTİK ÇATLAK MÜDAHALESİ

TAEK, bu konuda yaz döneminde önemli bir sınavdan geçti. Rosatom; yaz döneminde 80 metre eninde, 80 metre boyunda yaklaşık 3 metre yüksekliğinde reaktörün oturacağı temeli atmak üzere mesai verdi. Temel alanı belli büyüklükte parçalara bölündü ve beton döküldü. Ancak, bazı bölümlerde çatlaklar oluştu. İlk çatlak temmuz ayında tespit edildi. Beton konusunda uzmanlardan ve değişik üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden danışman kadrosu bulunan TAEK, saha denetimlerinde çatlağı tespit etti ve müdahalede bulundu. Sorunlu beton kırıldı. Yeniden atıldı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

BİR KEZ DAHA ÇATLAK OLUŞTU

İzleyen günlerde, bir kez daha denetimlerde bazı bölümlerde çatlak olduğu saptandı. TAEK, talimat verdi ve çatlak olan bölüm tümüyle kırıldı ve yeniden yapıldı. Santralde son durum ne? Bin 200 megavatlık ilk ünitenin, reaktörün oturacağı “baz temel” olarak anılan bölümünde beton işi tümüyle tamamlandı.

Şimdi, kota kadar olan bölümün inşaatı devam ediyor. Daha sonra tonlarca ağırlığındaki bir uçağın çarpmasına dayanıklı 80 metre yüksekliğinde bir bina inşa edilecek. Bu binada 1.5 metre ve 1.2 metre kalınlığında betonlar kullanılacak. Bu bina, kubbeli olacak.”

TEMELİNİ PUTİN VE ERDOĞAN ATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus devlet şirketi Rosatom tarafından inşa edilen olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenine Ankara’dan telekonferansla katılmıştı. Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu, Moskova ve Ankara’nın stratejik ortaklığa evrilen ilişkilerinin göstergelerinden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak inşaat sırasında ortaya çıkan çatlaklar, nükleer santralin güvenilirliği konusunda endişeleri bir kez daha gündeme getirdi.

ROSATOM HAKKINDA

Rus nükleer teknolojisinin dünya pazarına sürülmesi amacıyla 2011 kurulan Rosatom Devlet Kuruluşu’na bağlı bir şirket. Rusatom Energo International A.Ş. (REIN A.Ş.) Mayıs 2015 tarihinden itibaren, yurt dışında nükleer güç santrali inşaat ve işletme projelerini proje şirketlerinin hissedarı olarak yönetiyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!