SON DAKİKA

AİLE BAKANININ GÖRÜŞLERİ!

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 9:33 'de eklendi. Son Güncelleme5 Ağustos 2017 - 04:07
Abone ol

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya… Taliban’ın dergisinde de çocuk evliliğinin ahlaki çöküntüyü önlediği iddia edilmişti.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Fatma Betül Sayan Kaya, müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren düzenlemeyi savunurken küçük yaşta yapılan imam nikâhı evlilikler ile ikinci eş olaylarının sona ereceğini iddia etti.

EVLİLİK YAŞI DEĞİŞMEYECEK!

“Mevcut düzenlemede belediye başkanları, muhtarlar ve dış temsilcilikler nikâh kıyabiliyor. Buna ilave olarak il ve ilçe müftülerine nikâh kıyma yetkisi verilmesi söz konusu. Müftünün kıydığı nikâh resmi olacak. Ben aslında imam nikâhı diye bir şeyi kabul etmiyorum. Asıl olan resmi nikâhın kıyılıp duyurulmasıdır. Şimdi müftü nikâh kıydığında resmi olacak, yasal zorunlulukları yerine getirecek. Küçük yaşta evlilikler olamayacak, kadının tüm hakları korunacak. Evlilik yaşı değişmeyecek. Birden çok eş durumu olmayacak.”

MÜFTÜ KIYSIN NİKAHI

Kaya, “Yani bu yetki imamlara mı devredilecek? İmam nikâhını resmileştirmiş olmuyor musunuz?” sorularına, “Hayır, bilmiyorum. O konuda hassas olmak lazım. İlçe ve il müftülerine yetki veriliyor sadece. Tasarıda şuna devredilir demiyor. Bence böyle de kalmalı. Müftü kıysın nikâhı, imam niye kıysın? Bu benim kişisel görüşüm. Kadınlar gerçekten mağdur, bu yolla bu mağduriyeti giderebiliriz” yanıtını verdi.

KABİNEDEKİ ERKEK ARKADAŞLAR

Bakan Kaya, kadın bakan sayısının ikiye çıkmasıyla ilgili de “Kabinedeki erkek arkadaşlar, ‘Kabinede sayınız yüzde 100 arttı’ diye espri yapıyorlar. Niye iki kadın bakan olsun, neden 10 olmasın? Ekonomi Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı niye bir kadına emanet edilmesin? Birçok ülkenin kadın savunma bakanı var. Niye kadın savunma bakanımız yok” diye konuştu.

REFERANSI TALİBAN

Taliban liderinin eşi tarafından yapılan röportajda “çocuk evliliği” olmaması durumunda “ahlaki yıkım yaşanacağı” öne sürülmüştü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Görüşmede “size soruyorum neden her yerde çocuk evliliğiyle ilgili tartışma var?” diyen Taliban liderinin eşi, “eğer yetişkin erkek ve kadınları uzun süre evlenmeden bırakırsak, onlar ahlaki yıkımın kaynağı haline gelirler” ifadelerini kullanmıştı.

Parlamento Haber | Korku yok!