Aile Bakanı Kaya’dan ‘hamile çocuk’ skandalıyla ilgili açıklama

Kaya,  Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde yaşanan hamile çocuk skandalına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili soruşturma başlattı.

Aile Bakanı Kaya’dan ‘hamile çocuk’ skandalıyla ilgili açıklama
Yayınlama: 19.01.2018
1
A+
A-

Kaya,  Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde yaşanan hamile çocuk skandalına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili soruşturma başlattı. Gerçeklerin ortaya çıkmasında Aile Bakanlığı olarak takipçisi olacağız. İstanbul’da avukatlarımız da olayı takip ediyorlar. Bakanlık olarak tüm çocuklarımızın sosyal incelemeleri başladı. Hiçbir istismar davasının kapanmasına izin vermeyeceğiz. Biz bu konunun da takipçisi olacağız. Erken yaşta evliliklerle mücadele bakan olduğum günden beri önemle üzerinde durduğum bir konu. 2017 yılında da erken yaşta evliliklerle mücadele planımızı da uygulamaya soktuk. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Erken yaşta evlilikleri tamamen ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Erken yaşta ve zorla evlilikleri ortadan kaldırmak için her türlü siyasi ayrılıktan uzaklaşıp bu konuda el birliği yapmalıyız. Ailelerle ilgili çalışmalarımızı başlattık.” 

115 kız çocuğunun hamile olduğunu bulan devlet değil gazeteciler. Devlet gazetelerden aldığı haber üzerine araştırma başlattı. İşte bu yüzden gazeteler olmalı, özgür olmalı, bağımsız olmalı…

— Serhat Ayan (@serhatayan) 18 Ocak 2018

NE OLMUŞTU?

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  2017’nin ilk 5 ayında, 39’u Suriyeli, 38’i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğunu polise bildirmedi. Olay, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N.’nin, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Valiliğin daha sonra başhekim hakkında soruşturma izni vermediği, durumu fark eden sosyal hizmet uzmanının da 2 kere görevinden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

Bir ülkede 115 çoçuğun hamile kalması mesele olmuyor da, bunu ortaya çıkaranlar soruşturuluyorsa; söz de bitmiştir, vicdan da bitmiştir, insanlık da bitmiştir.

— Gürsel Tekin (@gurseltekin34) 18 Ocak 2018Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı