SON DAKİKA

Ahmet Akın: ‘Meralarımız talan edilecek’

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Marmara Adası’ndaki meraların bir kısmının özel kişi ve

Bu haber 15 Kasım 2017 - 11:58 'de eklendi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Marmara Adası’ndaki meraların bir kısmının özel kişi ve kurumlara tahsis edilmesiyle bölgede hayvancılığın bitme noktasına gelmesi sorununu meclise taşıdı.

Meraların kimlere devredildiğinin bilinmediğini ifade eden Ahmet Akın, torba yasa ile meraların gündeme gelmesi hakkında, “İktidar ‘Üretim Reformu’ paketiyle yapamadığı düzenlemeyi Torba Yasa ile düzenledi. Bu düzenleme hayvancılık, toprak koruma, su üretimi ve biyolojik çeşitlilik bakımından büyük önemi olan mera alanlarını yok edecektir. İktidarın meralar konusunda iyi niyetli olmadığının en büyük göstergelerinden biri Marmara Adası’dır. Kimlere tahsis edildiği bile belli olmayan meralar üzerinde hayvancılık bitmiş durumdadır” dedi.

“Mağduriyet yaratan bu tahsis hangi özel kuruluşlara yapıldı?”

Ahmet Akın, daha önce konuyla ilgili verilen soru önergelerinin cevapsız bırakıldığını belirtirken “Halkımızı yardımlarla geçinecek duruma düşürerek, mağduriyet yaratan bu tahsis hangi özel kuruluşlara yapılmıştır?” dedi. Meraların özel kişi ve kurumlara tahsisiyle birlikte hayvancılıkta özel bir konuma sahip olan Marmara Adası’nda, bölge ekonomisinin ve vatandaşın ekonomik durumunun olumsuz etkilendiğini belirten Akın’ın meclise verdiği önerge şu şekilde;

Türkiye’nin en büyük ikinci adası olan Marmara Adası’nın meralarının bir kısmı özel ağaçlandırma gerekçesiyle özel kişi ve kurumlara tahsis edilmiş ve bölgede hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Meraların dikenli tellerle çevrili olması nedeniyle vatandaşlarımız hayvanlarını otlatamaz hale geldiğinden hayvanlarını satmak zorunda kalmıştır. Ziraat Mühendisleri, bir bölümü doğal sit alanı olan bu arazilerde ceviz yetişmeyeceğine dair raporlar hazırlamasına rağmen tahsis gerçekleşmiştir. Özel ağaçlandırma için tahsis edilen arazilerde yeterli verim elde edilemezse ilerleyen yıllarda tahsis değişikliğine gidilebileceği belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak;

1) Konuyla ilgili daha önce verilen soru önergelerinde hangi kişi ve kurumlara tahsis gerçekleştirildiğine cevap verilmemiştir. Halkımızı yardımlarla geçinecek duruma düşürerek, mağduriyet yaratan bu tahsis hangi özel kuruluşlara yapılmıştır?

2) Balıkesir’in ve Marmara Adası’nın hayvancılıktaki özel konumu göze alındığında böyle bir tahsisin bölge ekonomisine ve vatandaşın ekonomik durumuna doğrudan yansıyacağı tespit edilmemiş midir? Vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışma yapılmış mıdır?

3) Tahsis edilen bölgeden verim alınmış mıdır? Alındıysa rakamlar nelerdir? Verim alınmadıysa yeniden tahsis yapılacak mıdır? Yeni tahsis tarihleri ne zaman yapılacaktır?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!