SON DAKİKA

Ağbal: Türkiye ekonomisi 2017 yılında OVP hedefinin üzerinde

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılının ikinci yarısında ekonominin yüzde 5,1 büyüdüğünü belirterek, bu göstergeler ışığında

Bu haber 11 Eylül 2017 - 12:17 'de eklendi. 79

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılının ikinci yarısında ekonominin yüzde 5,1 büyüdüğünü belirterek, bu göstergeler ışığında Türkiye ekonomisinin 2017 yılında OVP hedefinin de üzerinde büyüyeceği tahmininde bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. 2017 yılı ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1 ile yüksek oranda büyüdüğünü ifade eden Ağbal, ikinci çeyrekte bayram nedeniyle oluşan işgünü kaybına rağmen ekonominin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini belirtti.

‘VERİLER BÜYÜME KOMPOZİSYONUNUN SAĞLIKLI OLDUĞUNU ORTAYA KOYMAKTA’

Yılın ilk yarısında elde edilen büyüme rakamlarının hükümetin uyguladığı teşvikler de desteklerin ne kadar yerinde olduğunu gösterdiğini söyleyen Ağbal, iç talebin, kredi genişlemesi ve vergi indirimlerinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi ve öngörülebilirliğin artması ile ekonomik büyümenin sürükleyicisi olduğunu ifade etti.

Yatırımların da yüzde 9,5 artış kaydettiğini ekleyen Ağbal, “Açıklanan veriler büyüme kompozisyonunun da sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. Artan küresel ticaret hacmi, ticaret ortaklarımızın talebindeki iyileşme ve turizmdeki toparlanmayla birlikte 2017 yılı ikinci çeyreğinde dış talep büyümeye yüzde 1,7 puan pozitif katkı sağlamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

‘YILIN GERİ KALANINDA DA BÜYÜME GÜÇLÜ DEVAM EDECEK’

Ekonomiye ilişkin öncü göstergelerin yılın geri kalanında da büyümenin güçlü devam edeceği yönünde olduğunu kaydeden Ağbal, özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanmanın, ihracattaki olumlu seyir ile baz etkisinin ekonomik büyümeyi ivmelendireceği öngörüsünde bulundu.

Bakan Ağbal, bu göstergeler ışığında Türkiye ekonomisinin 2017 yılında OVP hedefinin de üzerinde büyüyeceği tahmininde bulundu. Ağbal, “Ara vermeden hızla uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen güven ve dış konjonktürde meydana gelecek olumlu gelişmeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın