SON DAKİKA

ADIYAMAN’DA KÖMÜR’E MADEN TEHDİDİ

Belde doğ.ası ve beldedeki Alevi ziyaretgâhları tehdit altında

Bu haber 13 Ağustos 2019 - 14:29 'de eklendi. 28

Adıyaman merkeze bağlı Kömür beldesinde kurulan ve 9 yıldır faaliyet yürüten 13 mermer ocağının belde doğasında ciddi tahribatlara yol açtığı belirtildi. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Mermer elde etmek amacıyla mermer ocaklarında gerçekleştirilen kontrolsüz patlamalar, belde sınırları içerisinde bulunan dere yataklarını tıkamış ve buna bağlı olarak da Kömür Beldesi sakinlerinin yıllar boyunca içme suyunu tedarik etmek amacıyla faydalandığı su kaynakları kullanılamaz hale gelmiştir” dedi.

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, konuyu TBMM gündemine taşıyan HDP İstanbul milletvekili Kenanoğlu, yakın zamanda Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde yaşananları anımsatarak, “Ahi Sultan Asa Suyu ve Melek Dede Türbesi’ne ev sahipliği Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde de Alevi ziyaretgahlarını da kapsayacak bir alanda, Sivas Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir” kararı verilerek mermer ocağı faaliyetleri yürütülmesi onaylanmıştı” diye konuştu.

Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Hem Beykonağı Köyü’nde hem de Kömür Beldesi’nde ortaya çıkan tablo düşünüldüğünde mermer ocağı kurulan alanlarda Alevi ziyaretgahlarının olduğu belirtilmesine mermer ocağı faaliyetleri yürütülmesine hangi gerekçelerle izin verilmiştir?” sorusunu yöneltti.

Kenanoğlu, belde sakinlerinin mermer ocaklarının belde doğasında yol açtığı tahribata ilişkin yapmış oldukları fakat yanıtsız bırakılan başvurulara da dikkat çekerek, yetkililerin sorunu görmezden geldiğini kaydetti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın