SON DAKİKA

Adana’dan Sonra Nevşehir’de de Suriyeliler, Ellerinde Satır ve Sopalarla Yürüdü

Türkiye, ellerinde satır ve sallamalarla yürüyen Adana’daki Suriyelileri konuşurken Nevşehir’den de benzer görüntüler geldi. Video kaydında “515” mesajıyla sokak ortasında ellerinde kesici alet ve sopalarla yürüyen Suriyeliler görülüyor.

Bu haber 08 Ocak 2022 - 23:33 'de eklendi. Son Güncelleme10 Ocak 2022 - 03:13
Abone ol

Aykırı’nın haberine göre; Adana’da ellerinde satır ve sopalarla yürüyen Suriyeli sığınmacıların görüntüleri sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Görüntülerin bu seferki adresi ise Nevşehir. Sığınmacı statüsünde kentte yaşadıkları belirlenen bir grup Suriyeli ellerinde satır ve sopalarla sokaklarda dolaşıp video çektiler.

YİNE 515 MESAJI

Videoyu, TikTok’ta paylaşan Suriyeli sığınmacının profilinde yine Türkiye’den çok sayıda video olduğu görülüyor.

Videoya tıpkı Adana’da olduğu gibi “515” mesajının konulması dikkat çekiyor.

Video sadece TikTok’ta 100 bine yakın izlenme alırken altına gelen Arapça destek mesajlarının sayısı yüzlerle ifade ediliyor. 

 

Görüntüleri paylaşan hesap bir süre sonra satırlı, sopalı görüntüleri profilinden kaldırdı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

515 MESAJI NE ANLAMA GELİYOR

515 mesajıyla ilgili çeşitli iddialar öne sürülse de Suriye’de yaşayan Haşimilerle bağlantılı oldukları ve birbirlerini tanımak için 515 mesajını kullandıkları belirtiliyor. 

Mesajla, Haşimi devletini yeniden canlandırmak istenildiği öne sürülürken, açık bir Arap milliyetçiliği yapılıyor. Haşimilerin tarihte uzun bir dönem Osmanlı idaresinde yaşadıkları bilinirken İngiliz desteğiyle Osmanlı’ya isyan etmişlerdi.

Deniz Büstani isimli Twitter hesabı ise konuyla ilgili şu iddialarını paylaştı:

“Türk Egemenliğini tehdit eden Suriyeli Sığınmacılar son dönemlerde yaptıkları paylaşımlarda Türkiye’de Egemenlik hakkı iddia etmeye başladılar. Bu paylaşımlarda 515 sayısını sık sık kullanıyorlar. 515 sayısı kısaca Arap Haşimiler Devleti’nin sembolüdür.

Geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Arap Aşiretlerinin kendilerine özgü sayıları vardır. 515 sayısı Arap Milliyetçiliğini en uç tarafta savunan El Naim, Kariyş, Seliym, Heziyl ve Kenani Aşiretlerinin sembolüdür.

Türkiye’de bulunan Suriyeli Sığınmacılar her yere 515 yazarak ülkemiz topraklarında Egemenlik hakkı iddia edeceklerini açıkça dışa vurmaktadırlar. Bu duruma sessiz kalan kansızdır, soysuzdur!”

NEVŞEHİR VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

“Bugün bazı sosyal medya hesaplarında ‘Suriyelilerin ellerinde sopa ile Nevşehir sokaklarında dolaşırken görüntüleri’ şeklinde servis edilen paylaşımlara ilişkin açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Konu ile ilgili yapılan araştırmada bahse konu olayın 12.12.2021 günü ilimiz merkezinde gerçekleşen Suriyelilere ait bir düğün dağılımı sonrasında gerçekleştiği, bahse konu videonun bu düğün dağılımda çekilerek, Tik Tok adlı sosyal medya paylaşım sitesinde yine 12.12.2021 günü yayınlandığı anlaşılmıştır. Paylaşımı yapan şahıs ile videoda ellerinde sopa ile görünen iki şahıs yakalanmış olup, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında hukuki süreç yürütülmek üzere soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda bahse konu gün ve öncesinde herhangi bir kavga ya da yürüyüş konusunun meydana gelmediği, konunun düğünün sonlanması neticesi oluşan kalabalık olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!