SON DAKİKA

Adalet ortadan kalkınca övgüyü hak etti

KHK’lerle ülkeyi yöneten ve yargıyı tamamen siyasal bir aparat haline getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan

Bu haber 11 Ocak 2018 - 9:00 'de eklendi. 74

KHK’lerle ülkeyi yöneten ve yargıyı tamamen siyasal bir aparat haline getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Saray’da düzenlenen Adalet Şurası’nda yaptıkları konuşmalarda ‘adalete güven’den dem vurdu.
Şura’da ilk olarak konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Yargıya olan güveni daha da artırmak için yeni bir reform paketini Meclis’e getireceklerini” açıkladı. “Başarını tek yolu, tek formülü hak, hukuk ve adaletten sapmamaktır” diyen Başbakan, “Yargıyı araç haline getirenlere adaletin ne denli önemli olduğunu göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yargının bağımsız olarak karar verdiğini savunan Başbakan, “Bu yıl sonuna kadar darbeye bizzat karışanların görüldüğü davalar sonuçlanmış olacaktır” diyerek davalar için tarih vermekten de çekinmedi.

‘Kağıt üzerinde hukuk!’
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Yıldırım’dan sonra yaptığı konuşmada, “Ülkemizde uzun dönem kağıt üzerinde hukuk dönemi yaşanmıştır. Geciken adalet, adalet değildir” ifadelerini kullandı. “Onun için de imkan bulduğumuzda hemen bu konuyu önceliklerimizin en başlarına aldık. Adalet ile zulüm arasındaki ince çizginin adaletin tesisini zorlaştıran husus olduğunu da biliyoruz” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Konfüçyüs, ‘Adalet kutup yıldızı gibi durur, geri kalan her şey onun etrafında döner’ diyor. Bizim ülkemizin adalet kurumlarının duvarlarında, ‘Adalet mülkün temelidir’ yazar.”

Teslim etmemiş gibi!
Erdoğan, sözlerinin devamında da ‘özeleştiri’ verdi. Erdoğan, UYAP konusunda konuşurken ‘teslim ettiklerini’ söylemek yerine ‘kaptırdıklarını’ savundu: “Bir şeyi gerçekleştiremedik. UYAP gibi önemli teknolojiyi maalesef, bu bir özeleştiridir, FETÖ’cülere kaptırdık. Orayı o kendi sinsi emelleri için acımasız kullandılar. Oradan da en büyük zulmü bir gördük.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın