Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Adalet Bakanı Gül’den vize krizine ilişkin açıklama: Olumlu gelişmeler bekliyorum

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu haber 19 Ekim 2017 - 15:29 'de eklendi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AA’ya konuşan Gül’ün konuyla ilgili açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Avukatların da şahitliğiyle bu süreç tamamlandı. ABD orantısız tepki koydu. Savcılık belgeleri toplayacak. Bu sürecin hukuka uygun gerçekleştiğini düşünüyorum. Tutuklama ile ilgili mahkeme savcılık bunu değerlendirebilir. Süreç devam ediyor, deliller nitelendirilecek. Tutuklama tedbirdir. Görüşmeler olumlu bir şekilde yapıldı dün. Avukatıyla görüşme konusunda bilgi kirliliği var. Daha başka bir niyet yoksa vizelerle ilgili olumlu anlamda gelişmenin olmasını bekliyorum. Şu tarihte olacak demek imkansız. Türkiye’de buna karşılık bir adım atmıştır. Türkiye atılacak adıma yine olumlu karşılık verecektir. Ailesiyle de görüşme sağlandı. Ailesinin talebi olması halinde görüşebileceği söylendi ve görüşme sağlandı.
 • Türkiye sosyal hukuk devleti. Metin Topuz’u örgütün içindeki konumu soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacak. Kuvvetli şüphe olduğu için tutuklama kararı verildi. Belge ve bilgiler bu kişiler üzerine yoğunlaşmış. Bize düşen yargılama sürecini her iki ülke olarak takip etmek. Kuvvetli şüphe olmasa tutuklama olmazdı. Öncelikle bu Türk vatandaşı, ABD’nin üzerine alınacak bir şeyi yok.Soruşturmada çıkan deliller belgeler tanıklar onun lehine de çıkabilir. Elde edilen delillere göre belki irtibatın olmadığı ortaya çıkacaktır. En hızlı bir şekilde soruşturma sürdürülüyor. Umarım kısa zamanda gerçekler ortaya çıkacak.

‘VATANDAŞIMIZ SUÇSUZSA ÖNCE BİZ KORURUZ’

 • Öncelikle bu, Türk vatandaşı. ABD’nin bundan kendi üzerine alınacak bir şeyi yok ki. Türkiye’de doğmuş, Türk vatandaşı. Bizim vatandaşımız bir suç işlemişse bu yargılanır. Eğer suçsuzsa en başta, kendi vatandaşımız, biz koruruz.

‘HER TÜRLÜ BELGEYE RAĞMEN GÜLEN’İN İADESİ KONUSUNDA GELİŞME OLMADI’

 • Örgütün lideri (Fethullah) Gülen ile alakalı darbe girişimi öncesinde de iade talebi yapılmıştır. ABD’ye Türkiye’de olan birisi saldırıda bulunsa Türkiye anında sözleşme gereği olarak onu iade ederdi. Ama ABD her türlü sunulan belgeye rağmen iade konusunda bir gelişme olmadı.

‘CHP ÜYELERİNİN EN AZ YÜZDE 90’I MÜFTÜ NİKAHINI İLK YAPACAKLAR’

  • (Müftülere nikah kıyma yetkisi) Laikliğe aykırı bir düzenleme söz konusu değil. CHP üyelerinin en az yüzde 90’ı gidip bu nikahı ilk yapacaklardır. Tabanlarına sorsalar böyle bir düzenlemenin çok doğru olduğunu söyleyeceklerdir.
  • Türkiye pratiğine uygundur, kayıt dışılığı da ortadan kaldırma anlamında. İşte bir köylü imam nikahı kıydırıyor ki onlar da çekiniyor, bunun ceza kanunu anlamında farklı sorunları var. Pratikte yaşanan sorunun hukuken giderilmesi anlamında bence çok yerinde bir düzenlemedir.

  ‘OHAL DÜZENLEMESİYLE GETİRDİĞİMİZ LEKELEMEME HAKKINI KULLANDIK’

  • Dün Avrupa Konseyi Genel Sekreteriyle bir görüşmemiz oldu. Bir İngiliz vatandaşı, Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Temsilcisi hakkında inceleme vardı. Bu inceleme neticesinde kendisiyle ilgili iddialar soyut, genel olduğu için soruşturma açılmamasına karar verildi. OHAL düzenlemesiyle getirdiğimiz bu lekelememe hakkını burada kullandık. ‘OHAL döneminde hukuk askıya alındı, özgürlükler kısıtlandı’ diye söyleniyor. Tam da özgürlükleri koruma anlamında, OHAL bile olsa biz vatandaşlarımızın hukukunu koruma anlamında çok önemli bir reform getirdik. Bunu da herkes için savcılarımız uyguluyor.
  • (KHK ile yapılan lekelenmeme hakkına yönelik düzenleme) Kimse bu yargılamaları sulandırmaya kalkmasın. Asıl terör örgütleriyle mücadele eden yargıyı meşgul etmesin. Bir iş yükü getiriyor, iş yapanı, iş adamlarını, vatandaşları, memuru bu konuda iftiralarla tedirgin ediyorlar. Bunu ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmıştır.

   ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

   "Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

   "NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

   PH ANDROİD UYGULAMASI

   PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

   En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

   Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

   Google Play'den alın
   Do NOT follow this link or you will be banned from the site!