SON DAKİKA

Açıklanmadan ‘yalan’ dedi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri’nin Man Adası’na para transferine dair belgelerini daha açıklanmadan

Bu haber 29 Kasım 2017 - 11:39 'de eklendi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Man Adası’na para transferine dair belgeleri, henüz açıklanmadan ‘yalan’ ilan etti, “Belgesi var mı, yok” dedi.

Erdoğan, AKP Meclis Grup Toplantısı’nda, akrabalarının vergi cennetlerindeki bir şirkete milyonlarca dolar gönderdiği iddiasını gündeme getiren Kılıçdaroğlu hakkında konuştu. CHP Lideri daha belgeleri açıklamamışken bunların ‘yalan’ olduğunu savunan Erdoğan, “Kendisine ya iddialarını ispat etmesi ya da özür dilemesi çağrısı yaptım. İspat ederse benim siyaseti bırakacağımı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrılacağımı, ispatlayamazsa da kendisinden siyaseti bırakmasını söyledim” hatırlatması yaptı.

‘Belgesi var mı, yok’
AKP Genel Başkanı, sözlerine şöyle devam etti: “Biraz sonra grup toplantısında güya belge açıklayacakmış. Geçmişte defalarca iddia ettiği, yalan ve yanlışlığı, bizimle ilgisi olmadığı defalarca ispatlanmış konuları ısıtıp ısıtıp gündeme getirecektir. Değerli kardeşlerim, biliyorsunuz müflis tüccar, eski defterleri karıştırırmış. Bu da aynı şekilde, yine bir yerlerden kendilerine bir şeyler gönderiliyor. Onunla uğraşıyor. Benim yurt dışına milyonlarca lira gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı, yok. Meselenin dünürlere kadar götürülmesi saçmalığın dik alası. Müfterilere meydanı bırakmamak gerekir.”

Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile yaşadığı polemikler hakkında konuşurken CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’la atışmalarını özlediğini söyledi: “CHP’nin eski genel başkanı ile tartışırdık. Kendisine kızardık, atışırdık ama polemiklerimizin bir seviyesi vardı. Terbiyesizliklerini siyaset yapmak sanıyorlar.”

Torpil itirafı
Erdoğan, kendi ismi kullanılarak bürokraside torpil ve kayırma yapıldığını da bu durumdan şikayet ederken itiraf etmiş oldu. “Beni rahatsız eden bir hususu paylaşmak istiyorum. Nerede işinin altından kalkamayan biri varsa hemen şu tarz ifadelerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyor: ‘Beyfendi böyle istiyor’ veya ‘Külliye böyle istiyor.’ Ömrümde görmediğim insanların her konuda bunu kullandığı anlaşılıyor” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Benim ağzımdan çıkan böyle bir söz var mı? Daha önce medyada benim adıma ahkam kesenlerle ilgili rahatsızlığımı belirttim. Şahsım üzerinden yeni bir bürokratik oligarşi inşa etmeye çalışmaları kabul edilebilir değil. Hiçbir teşkilatımızda şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına rıza gösteremem. Bu benim en yakınım da olsa lütfen bizzat ben bir bakanımı bir bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koyun. Bakan arkadaşlarıma, adımı kullanarak kim geliyorsa, benden telefon almıyorsanız, bu insanları lütfen gönderin. Bu bir defa bizim adabımıza terstir.”

Trump’la görüşme
ABD Başkanı Donald Trump’la geçen hafta yaptığı telefon görüşmesi hakkında da konuşan Erdoğan, “Bu uzun zamandır ortak frekans yakalayabildiğimiz bir görüşme oldu. Bu da PYD meselesinden FETÖ’ye, ülkemiz aleyhine devam eden davaları enine boyuna konuştuk. Bu görüşmeyi inşallah önümüzdeki günlerde tekrar yapacağız” dedi.

Grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken de Trump’la görülme konusuna değinen Cumhurbaşkanı, “Kendisi ‘Önümüzdeki hafta içinde arayabilirim’ dedi, bu hafta içinde. Ararsa o, aramazsa ben arayacağım” açıklaması yaptı.

‘Şikâyetler geliyor
Erdoğan, bürokrasiye ilişkin açıklamasının kaynağının kendisine şikâyet gelmesiyle ilgili mi olduğu sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii canım hepsi geliyor. Kimse de bizi affedersiniz kullanma yoluna gidemez. ‘Beyefendi böyle dedi, Cumhurbaşkanı böyle dedi’. Biz, artık bu makamı kullandırtmayacağız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Çünkü bu makamlar öyle sahtekârların, dolandırıcıların kullanacağı makamlar değil.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!