SON DAKİKA

AÇIK AÇIK TÜRKİYE’YE BİYOLOJİK SALDIRI

Bu haber 02 Ekim 2018 - 1:03 'de eklendi. 1.140 Son Güncelleme2 Ekim 2018 - 01:08

Eski Gürcistan Devlet Bakanı Igor Giorgadze ABD’nin Gürcistan’da biyolojik silah deneyleri yaptığını gösteren belgeleri yayınladı. Söz konusu deneyler başkent Tiflis yakınlarında bulunan ve Gürcü-Amerikan ortaklığıyla kurulan Lugar Araştırma Merkezi’nde yürütüldü.

İki ülke 2002 yılında “Biyolojik silahların geliştirilmesi ve bu alandaki bilgilerin yaygınlaşmasının önlenmesi ile ilgili teknolojiler ve patojenler (Hastalık yapıcı mikroorganizma) alanında işbirliği üzerine” bir anlaşma imzaladı.

İki yıl sonra da Tiflis yakınlarındaki merkezi inşa etmeye karar verdiler. Giorgadze, Harvoni ve Sovaldi patojenlerini içeren bu deneylerin bir sonucu olarak sadece Aralık 2015’te 30 Gürcü vatandaşının öldüğünü ortaya çıkardı.

Bu kişilerin ölümleri aynı gün ya “bilinmeyen sebepler”e bağlandı ya da hiçbir şekilde açıklanmadı. Giorgadze’nin elde ettiği verilerin büyüklüğü 100 bin sayfayı buluyor.

Elde edilen bu verilerin bir misalini sivrisineklerin havaya salıverilmesini uzaktan kontrol eden bir cihazın geliştirilmesi ile ilgili bir ABD patenti teşkil ediyor. Bahsi geçen patent sivrisinek ısırmasıyla bulaştırılmaya uygun bir zehrin yayılmasını amaçlıyor.

Sızdırılan belgelere göre, ABD’nin Tiflis Büyükelçiliği hastalık yapıcı mikroorganizmaları ve insanlardan alınan kan örneklerini dondurarak “diplomatik kargo” adı altında naklediyor.

 

 

 

Diplomatik kargolar kontrolden ve vergiden muaf tutuluyor. Pentagon’a bağlı Savunma Tehdit Azaltma Ajansı’nın (#DTRA) talimatnamesine göre, programın gerektirdiği biyolojik materyalin Amerikan elçiliklerine “elle taşınan” madde olarak nakledilmesi gerekiyor

Lugar araştırma laboratuvarında ABD Kara Kuvvetleri Tıbbi Araştırma Dairesi (USAMRU) ve ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinden (CDC) biyologlar bulunuyor. Laboratuvarlardaki gizlilik dereceli bölgelere sadece erişim yetkisine sahip ABD vatandaşları girebiliyor.

ABD Patent ve Marka Ofisinin 2015 yılında kabul ettiği bir patent başvuru belgesine göre, sivrisinekler tarafından taşınıp idare edilebilen ölümcül ve ölümcül olmayan toksinleri dağıtan bir drone 2014 yılında S. Mill Calvert tarafından icat edildi.

 

 

 

 

Calvert, ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için çekirdeğindeki parçacıklar kana karıştığı zaman “felç bırakan mermi” projesi de dâhil olmak üzere, 42 benzer buluşun patentine sahip.

 

 

Sızan belgelere göre, bir Amerikan şirketinin Hepatit C projesinde Gürcü vatandaşları denek olarak kullanıldı. Gürcistan Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokole göre, şirket tedavi için gerekli ilaçları ücretsiz olarak verirken doğabilecek hiçbir zarardan sorumlu tutulamıyor.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın