SON DAKİKA

ABD’NİN UKRAYNA’DA ÇEVİRDİĞİ OYUNLARI ANLATTI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin Ukrayna’daki darbeyi meşru göstermek için çok büyük yatırım yaptığını ve bu nedenle seçimlerde Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’ya destek verdiğini belirtti.

Bu haber 21 Aralık 2018 - 17:00 'de eklendi.

Pervıy Kanal’a demeç veren Peskov, Ukrayna’da mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Washington’ın Poroşenko’ya desteğinin nedenlerini yorumladı. “Maalesef ABD, oy oranı son derece düşük olmasına rağmen Poroşenko’nun üzerine titremek zorunda. Zira darbeyi meşru göstermek için Ukrayna’ya çok büyük yatırım yapıldı” diyen Peskov, Washington’un bu yatırım sonucunda kazanç elde etmeyi beklediğinin görüldüğünü ifade etti. Ancak bunun gerçekleşmediğini ve durumu kurtarmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydeden Peskov, benzeri görülmemiş gelişmelerin kesinlikle bundan kaynaklandığını vurguladı.

‘POMPEO’NUN UKRAYNALI BAŞPİSKOPOSU ARAMASI TARİHTE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin başpiskoposunu aramasını bu gelişmelerden biri olarak gösteren Peskov, dünya diplomasisi tarihinde daha önce bu tür bir şey görülmediğini belirtti. Seçimler öncesinde oyunu artırmak için Poroşenko’nun Rusya’ya yönelik provokatif eylemlerini sıklaştıracağını ifade eden Peskov, Rusya-ABD ilişkilerinin Kiev yönetiminin Kerç Boğazı’ndaki provokasyonunun esiri olduğunun altını çizdi.

‘PUTİN, HAMURABİ KANUNLARINDAN DİŞE DİŞ GÖZE GÖZ İLKESİNE YAKIN DEĞİL’

Peskov’a ABD’de Rus vatandaşlarının tutuklanmasına simetrik yanıt verilip verilmeyeceği soruldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD’de Rus vatandaşlarının tutuklanması karşısında Hamurabi kanunları arasında yer alan ‘dişe diş göze göz’ ilkesinin uygulanmasını desteklemediğini kaydeden Peskov, Putin’in uluslararası ilişkilerde pragmatik biri olduğuna dikkat çekerek, asimetrik yanıtların bazen daha faydalı olabileceğini söyledi.

‘ABD’NİN SURİYE’DEN ÇEKİLME KARARININ UYGULANIŞINI BEKLEYİP GÖRMELİYİZ’

Peskov, ABD’nin Suriye’nin çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. ABD’nin Suriye’den çekilip çekilmeyeceğini bekleyip görmeleri gerektiğini belirten Peskov şu ifadeleri kullandı: “ABD’lilerin her zaman bir yerlerden çekildiğini ve ABD başkanlarının her zaman böyle kararlar aldığını biliyoruz. ABD yıllardır Afganistan’dan çekiliyor ve bunun sonucunda ülke topraklarının önemli bölümü Taliban’ın kontrolü altında bulunuyor. ABD’nin askeri varlığını sürdürdüğü Irak’ta da aynı durum söz konusu. Bu nedenle, ABD’nin Suriye’den çekilip çekilmeyeceğini bekleyip görelim.”

PUTİN’İN ‘SONRADAN CIYAKLAMASINLAR’ SÖZÜ

Peskov, Putin’in dünkü yıllık basın toplantısında ABD’nin Orta Menzilli Kuvvetler (INF) anlaşmasından çekilme kararıyla ilgili olarak sarf ettiği “Daha sonra cıyaklamasınlar” sözüne de açıklık getirdi. Peskov, “Putin, daha önce birçok kez izah ettiği şeyi teknik olarak ima etti. Mesele şu ki, INF’den çekilme kararının arkasında, Soğuk Savaş döneminde yaşandığı gibi, Avrupa ülkelerine orta ve kısa menzilli füzelerin konuşlandırılması olabilir. Füzelerin Rusya’ya yöneltilmesi halinde Moskova yönetimi, eşitliği sağlamak için bu fırlatma düzeneklerini kendi cephaneliğinin kapsamına alacak ve böylece geçmişte yaşamak zorunda kaldığımız döngü maalesef tekrarlanacak” diye konuştu. Putin, INF’den çekilme kararının uygulanması halinde Rusya’nın güvenliğini sağlayacağını vurgulayarak, “Birtakım üstünlükler elde ettiğimizi bahane ederek sonradan cıyaklamasınlar” demişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!