SON DAKİKA

ABD’NİN SURİYE VE IRAK’TAKİ YENİ PLANI ORTAYA ÇIKTI

ABD, ülkesinde virüsle mücadeleye harcamadığı mesaiyi, “çekiliyorum” dediği Suriye ve Irak’a harcıyor.

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 16:22 'de eklendi.

Dünya korona salgınıyla uğraşırken, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, PYD-YPG ile Kuzey Irak’taki Barzani yönetimi etkisindeki Suriyeli Kürt grupları bir araya getirmeye çalışıyor.

PYD-YPG ile ENKS arasındaki görüşmelerden henüz sonuç çıkmamasına rağmen, Amerikalıların bastırmaya devam ettiğine dikkat çeken Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, “Amaç; Suriye’nin kuzeyindeki PYD-YPG kontrolündeki bölgelerde yönetime, Barzani’nin etkisindeki Kürt grupları da sokmak, böylece Ankara’daki AKP hükümetinin bu alana yönelik tavrını yumuşatmak” dedi.

ABD’nin bir kolunun da hâlâ Irak’ta olduğunu hatırlatan Gürcanlı, “PKK’yı bitirdik” havucunun perde arkasındaki planı yazdı:

Kuzey Irak’ta da yine Barzani üzerinden Kandil’de üslenen PKK terör örgütünü “enterne etmeyi” planlıyorlar. Barzani’nin peşmergelerinin Ankara’nın tüm taleplerine rağmen yıllardır yapmadıklarını yapıp, Kandil’in tam karşısına düşen Zine Werte bölgesine üs kurması bunun en somut göstergesi. Kuzey Irak’taki Barzani yönetimi bunun “COVID-19 salgınıyla mücadele” kapsamında bir hareket olduğunu açıklasa da bunun PKK teröristlerinin hareket kabiliyetini sınırlandırmayı amaçladığı açık. ABD’nin hem Irak’ta, hem Suriye’de Kürtler üzerindeki oyun planını hayata geçirebilmesi halinde, Ankara’nın karşısına “PKK terör örgütü artık etkisiz. Kuzey Irak’ı tanıdın. Neden şimdi Kuzey Suriye’deki oluşumu tanımayasın?” talebiyle gelmesi muhtemel.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!