SON DAKİKA

ABD’NİN EL KOYMAK İSTEDİĞİ İRAN TANKERİNE İLİŞKİN YENİ GELİŞME

İngiltere’ye bağlı Cebelitarık, ABD Adalet Bakanlığı’nın el koymak için talepte bulunmasıyla durdurulan İran tankerini serbest bırakma sürecini tamamladı.

Bu haber 15 Ağustos 2019 - 23:22 'de eklendi.
Abone ol

Cebelitarık yönetiminin 4 Temmuz’da el koyduğu İran’a ait petrol tankerinin kaptanıyla üç mürettebatının ardından Grace 1 isimli tankeri de serbest bıraktığı haberi geldi.

Öncesinde “ABD Adalet Bakanlığı şu anda değerlendirilmekte olan bir dizi suçlama üzerinden Grace 1’e el koymak için başvuruda bulundu” açıklamasını yapan Cebelitarık yönetimi, başvurunun Yüksek Mahkeme tarafından yerel saatle 16.00’da inceleneceğini belirtmişti.

İncelemenin ardından tankerin bırakıldığı Gibraltar Chronicle gazetesi tarafından duyuruldu.

​İran tankerin bırakılmasının ABD’nin son dakikada el koyma çabasına rağmen geldiğini aktaran gazete, diğer yandan Yüksek Mahkeme Başyargıcı  Anthony Dudley’nin kendilerine ABD’den herhangi bir başvuru gelmediğine dair sözlerine yer verdi.

Dudley “Benim önümde öyle bir şey yok. Karşılıklı adli yardımlaşma kapsamında ABD’nin yazılı talebiyle ilgili bir başvuru yok” dedi.

​TAHRAN’DAN YAZILI GÜVENCE

İran’ın, tankerin petrolü Suriye’ye götürmeyeceği yolunda özerk statüye sahip Cebelitarık’ın yetkililerine yazılı güvence verdiği açıklandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sabah saatlerinde, tankerin mürettebatına yöneltilen suçlamalar da düşürülmüştü. Mürettebat serbest bırakılmıştı.

İlk etapta İran’ın Londra Büyükelçisi Hamid Baeidinejad, Grace 1’in tevkifden çıktığını ve kısa zamanda denize açılacağına dair tweet attı.

Baeidinejad, “Son dakikada çılgınca bir çabaya giren ABD tankerin bırakılmasını engellemeye çalıştı, ama sefil bir yenilgi aldı” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de ABD yönetimini ‘korsanlık denemesi’ yapmakla suçladı.

“Kanser hastalarını ilaçlarından mahrum bırakmak dahil ekonomik terörizmle amacına ulaşamayan ABD, hukuk sistemini istismar ederek uluslararası sularda malımızı çalmaya çalıştı” diyen Zarif, Trump yönetiminin hukuku hiçe saydığını belirtti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!