SON DAKİKA

ABD’NİN B-52 BOMBARDIMAN UÇAĞI, EGE SEMALARINDA

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın paylaştığı fotoğraflarda ABD’nin ünlü bombardıman uçağı B-52’lerin Rodos üzerinden geçtiği ve uçuş eğitimi sırasında Yunan uçaklarına eşlik ettiği bildirildi.

Bu haber 18 Eylül 2020 - 0:41 'de eklendi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde yeni kilometre taşının tarihi yaklaşırken, Ankara ve Atina’dan peş peşe gelen açıklamalar yerel basının yanı sıra dünya medyasında yer buluyor.
 

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki görevinin sona ermediğini söylemesini ‘acil’ koduyla duyurdu. Yunan Kathimerini gazetesi ise, Merkel’in 24-25 Eylül tarihindeki Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesinde Ankara ve Atina üzerinde diyalog baskısını artırdığını yazıyor.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ise, şimdiye kadar Atina tarafından yapılan en ılımlı açıklamalardan birine imza attı, Türkiye ile üst düzey diplomatlar vasıtasıyla görüşmeler yürütüldüğünü açıkladı.

Miçotakis “Sayın Erdoğan ile görüşmedik ancak danışmanlarımız temas halindeler. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum… Eğer süreç böyle devam ederse, istikşafi görüşmelerin çok ama çok yakında başlatılmasına açığım” dedi.

Öte yandan, sahada ise yeni gelişmeler var. Yunan Genelkurmay Başkanlığı, Çarşamba günü ünlü Amerikan bombardıman uçağı B-52’lerin son bir ay içinde ikinci kez Ege semalarında uçtuğunu duyurdu.

NATO operasyonu çerçevesinde İngiltere’den havalanan iki B-52, Fransa, İsviçre ve İtalya’yı geçip Yunan hava sahasına girdi ve Yunanistan’a ait dört F-16 ünlü bombardıman uçağına eşlik etti.

Yunan medyası, Güney Kıbrıs’a kadar giden B-52 ve beraberindeki Yunan jetlerinin aralarında Rodos’un da olduğu Ege adaları üzerinden geçtiğini, dönüş yolunda ise Girit’in kuzeyinden uçup İyon Denizi’ne ulaştığını bildiriyor.
 

Benzer bir NATO uçuşu daha önce de 28 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmişti. Zaman zaman benzer uçuşları Karadeniz üzerinde de icra eden uluslararası ittifak, iki gün önce fotoğraflar paylaşmıştı.

Yunan basını, hafta başında ABD’nin İncirlik Hava Üssü’nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne taşımaya hazırlandığı yönündeki söylentilerin arttığına hafta başında dikkat çekmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!