SON DAKİKA

ABD’Lİ SENATÖRLERDEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM MEKTUBU

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulamasının önünü açan tasarı hafta içinde Senato ve Temsilciler Meclisi’nin alt kurullarında onaylanmasının ardından Senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, Wall Street Journal’e makale yazdı.

Bu haber 06 Aralık 2020 - 17:33 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasının ardından Ankara-Washington hattında yaşanan tansiyonu yükseltecek bir hamle geldi.

Sözcü Gazetesi’nin aktardığına göre; Önceki gün ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’nun Silahlı Kuvvetler komisyonları, Türkiye’ye yaptırımın önünü açan tasarıyı onayladı.

Tasarı metninde, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın almasından dolayı yaptırım uygulanabileceği de belirtiliyor.

Tasarının onaylanmasından sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın görevini bırakmadan önce Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceğinin belirtildiği metin hakkında ABD’li Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, Wall Street Journal gazetesine bir mektup yazdı.

Graham ve Lankford’un yazdığı mektupta şu ifadelere yer aldı:

Güney Carolina ve Oklahoma eyaletlerinin temsilcisi olan Graham ve Lankford, “Türkiye’nin Ruslarla yakınlaşmasının bedeli” başlığını kullandıkları mektupta Trump’ın Ankara’ya S-400’ler sebebiyle yaptırım uygulaması gerektiği açıklandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mektupta, “Türkiye, 1952’den beri Amerika’nın müttefiki. İncirlik Hava Üssü, terörle savaşımızda hayati bir öneme sahip ve Türkler binlerce Suriyeliye yardım ediyor. Onlarca yıldır Türkiye bütün inançlara kapılarını açan bir toplum olmaya çalıştı ve Rusya’nın saldırganlığının önüne geçti. Fakat değerli bir müttefik kayıp gitti” ifadesi kullanıldı.

ABD’nin Türkiye’ye 100 adet F-35 savaş uçağı satmaya ve Türk şirketlerin üretim sürecinde yer almasına 3 yıl önce onay verdiğini yazan senatörler, “Ankara, Ruslardan F-35’leri düşürmek için tasarlanan S-400 hava savunma sistemini satın aldı. Rus ‘danışmanların’ F-35’lerin yanında çalışması ve S-400’lere Amerikan uçaklarının radarda ne zaman göründüğü bilgisini vermek kabul edilemez. Diplomatlar, Pentagon ve biz de dahil olmak üzere senatörler Türk hükümet yetkililerini uyardık ve bunun sonuçları olacağını söyledik. Başkan şimdi kanunlara uymalı ve Türk varlıklarına yaptırım uygulamalı” dedi.

“TÜRKİYE DE ALDIĞI KARARLARIN BİR SONUCU OLDUĞUNU ANLAMALI”

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası kapsamında Rusya, İran ya da Kuzey Kore ile savunma teknolojileri konularında ortaklık ve işbirliği yapan ülkelere yaptırım uygulanması gerektiğini yazan senatörler, “ABD yerine Rusya’yı seçtikleri için Türkiye’yi cezalandırmak açıkça bir uyarı olur. Bu aynı zamanda kimin daha iyi bir ticari partner olduğunu düşünen uluslar için de önemli olur, dünya ekonomisinin yüzde 20’sinden fazlası olan ABD mi yoksa ekonomisi bazı ABD eyaletlerinden daha küçük olan Rusya mı?” sorusunu sordu.

Graham ve Lankford’un kaleme aldığı metin, “Türk halkı halen bizim dostumuz. Fakat ülke yönetimi F-35 sayesinde binlerce istihdam olanağını ortadan kaldırdı ve zaten zorlanan ekonomiye yaptırımın yolunu açtı. Bu şekilde olmak zorunda değildi. Fakat Türkiye yönetimi ileriye giderek bu yıl içinde Rus savunma sisteminin denemelerini yaptı. ABD’nin İran, Rusya ya da Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı Amerikan menfaatlerini koruma zorunluluğu var. Türkiye de aldığı kararların bir sonucu olduğunu anlamalı” ifadesiyle sona erdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!