SON DAKİKA

ABD’den Diplomatlarına ‘Ülkeden Kaçın’ Uyarısı

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim sürerken ABD’den de dikkat çeken bir açıklama geldi. New York Times, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kiev’deki diplomatlara “savaş riski dolayısıyla aileleriniz ülkeden çıksın” uyarısında bulunduğunu yazdı.

Bu haber 24 Ocak 2022 - 15:58 'de eklendi.
Abone ol

Rusya-Ukrayna hattında tansiyon her geçen gün artarken, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dikkat çekici bir karar geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Kiev’deki ABD Büyükelçiliği’nde görevli diplomatların ailelerinin “olası bir Rusya istilası” riski sebebiyle ülkeden çıkmasını istedi.

New York Times’a konuşan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, büyükelçiliğin halen açık kalacağını dile getirirken bazı diplomatlara da ülkeden kaçmak için yeşil ışık verildiğini duyurdu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde yer alan “seyahat uyarıları” bölümünde Rusya’nın askeri müdahalesi riski dolayısıyla Ukrayna’ya seyahati dördüncü seviyeye çıkardı. En yüksek riskin olduğu bu kategori en son geçen ay Covid-19 sebebiyle bu seviyeye ulaşmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya-Ukrayna sınırında yaklaşık 100.000 askerin konuşlandığını yazan gazeteye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer, “Rusya’nın Ukrayna’yı istila etmesi durumunda ABD, kendi vatandaşlarını tahliye edemeyecek pozisyonda olabilir” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!