SON DAKİKA

ABD’DEN ÇİN’E MİSİLLEME: ÜÇ ŞAVAŞ GEMİSİ HİNT PASİFİĞİ’NDE DEVRİYE GÖREVİNE ÇIKTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşı iki ülke arasında stratejik savaşa dönüşürken, ABD uçak gemisi vuruş gücü filosunun dörtte birinden fazlası Hint Pasifik bölgesine konuşlandırıldı.

Bu haber 13 Haziran 2020 - 1:10 'de eklendi.
Abone ol

Washington ile Pekin arasında ticaret-teknoloji savaşı, koronavirüs pandemisi, Hong Kong ve Güney Çin Denizi’ne askeri konuşlandırmalar nedeniyle tırmanan gerilime yeni bir unsur eklendi.

Bu hafta Tayvan’ın Çin’in ‘yasadışı’ ve ‘vahim düzeyde provokatif’ diye kınamasına yol açacak şekilde ABD askeri kargo uçaklarının hava sahası üzerinden uçmasına izin vermesinin ardından, bu kez ABD Donanması’na ait üç uçak gemisi yaklaşık üç yıl aradan sonra Hint Pasifiği sularında devriye görevine çıktı.

Bu, ABD’nin aktif uçak gemisi gruplarının dörtte birinden fazlasının üzerilerindeki savaş uçakları ve helikopterlerin yanısıra eşlikçi kruvazör, destroyerler ve diğer destek gemileriyle birlikte Hint Pasifik bölgesinde faaliyete geçmesi anlamına geliyor. 

Sputnik, çarşamba günü, USS Nimitz uçak gemisinin Kaliforniya’daki San Diego’dan, USS Ronald Reagan uçak gemisinin Japonya’daki Yokosuka’dan demir alarak Pasifik’e yöneldiklerini  bildirmişti.

Her ikisi de Nimitz-sınıfı nükleer güçle çalışan uçak gemisinde onlarca savaş uçağı, keşif uçağı, helikopterin yanısıra ileri teknoloji elektronik savaş sistemleri, gemisavar, uçaksavar ve  kısa menzilli gemi hava savunma sistemleri bulunuyor. 

Bu vuruş grupları, geçen hafta Guam’dan ayrılan USSR Theodore Roosevelt uçak gemisi ile beraber Hint Pasifiği’ne konuşlandırıldı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Associated Press (AP) haber ajansına göre, ABD’nin aktif 11 uçak gemisinden 3’ünün eşzamanlı konuşlandırılması, 3 yıl aradan sonra ilk kez bu türden bir güç gösterisi düzenlenmesi anlamına geliyor. 

Hawaii’den AP’ye konuşan ABD Donanması Hint Pasifiği Komutanlığı Operasyonlar Direktörü Tuğamiral Stephen Koehler, güçlü şekilde varlık göstermenin rekabetin parçası olduğunu, uçak gemisi vuruş gruplarının da ABD’nin deniz gücünün fenomen sembolleri olduğunu söylerken, üçlü konuşlandırmanın kalıcı sürdürülebilirliğinin olmadığını belirtti. 

Çin’in Güney Çin Denizi’nde yavaş ve düzenli askeri mevziler inşa ettiğini, son olarak Spratly (Nanşa) takımadalarında Fiery Cross Resifine uçak konuşlandırdığını anlatan Koehler, Hint Pasifiği’ndeki gemilerin müttefiklerle çalışmayı sürdüreceğini, talimler yapacağını ve tartışmalı bölgelerde devriye görevi yürüteceğini söyledi.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!