SON DAKİKA

ABD ve Yunanistan’dan Ege’de Ortak Askeri Tatbikat!

Yunanistan ve ABD ordusu, Ege’nin tam ortasında bulunan İzmir açıklarındaki İskiri (Skiros) Adası’da ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Bu haber 21 Mayıs 2022 - 20:39 'de eklendi. Son Güncelleme21 Mayıs 2022 - 20:46
Abone ol

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre, Yunanistan ve ABD Deniz Piyade Komandoları, Ege’nin tam ortasında ve İzmir ilinin açıklarında bulunan İskiri (Skiros) adasında “Megas Aleksandros 2022” (Büyük İskender 2022) tatbikatı gerçekleştirdi.

YUNANİSTAN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI TATBİKAT FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞTI

Dört aşamalı olarak gerçekleştirilen tatbikatın senaryosunun, adanın düşman kuvvetlerinin kontrolü altındaki bir bölgesinin geri alınmasını içerdiği belirtildi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tatbikat fotoğraflarını medya ile paylaştı. İki adacıktan oluşan İskiri Adası’nın, Kardak Kayalıkları’na benzerliği dikkat çekti.

ADAYA ÇIKARMA GEMİSİ, TANK VE TEKERLEKLİ ASKERİ ARAÇLARI İNDİRDİLER

İlk aşamada, paraşütçüler helikopterle belirlenen alana atladı ve keşif yaptı. İkinci aşamada Su Altı Taarruz Komandoları (SAT) tarafından alan temizlenmesi yapıldı. Üçüncü aşamada ise, Yunan ve Amerikan Deniz Piyade Komandoları, adaya çıkarmanın ana ve belirleyici bölümünü gerçekleştirdi. Tatbikatın dördüncü ve son bölümünde, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait İKARİA çıkarma gemisi, mekanize birliklere ait tank ve tekerlekli askeri araçları İskiri adası sahiline indirdi.

YUNAN SAVAŞ UÇAKLARI DA TATBİKATA KATILDI

Tatbikat boyunca, Nea Anchialos ve Larissa hava üslerinden havalanan Yunan savaş uçakları da tatbikata katılarak senaryonun tamamlanmasına eşlik etti.

Kaynak: Sözcü

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR