SON DAKİKA

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE ‘ERMENİ SOYKIRIMI’ TASARISI KABUL EDİLDİ

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yaptırımlar öngören bir yasa tasarısını kabul ederek Senato’ya gönderdi. Öte yandan Meclis, sözde Ermeni soykırımı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını da kabul etti.

Bu haber 30 Ekim 2019 - 15:18 'de eklendi.
Abone ol
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD Temsilciler Meclisi H.R. 4695 adlı Türkiye’ye yaptırımlar öngören bir yasa tasarısını oylamaya sundu ve oylama sonucunda yasa tasarısı kabul edilerek Senato’ya gönderildi. Eğer Senato’da da kabul edilirse tasarı son olarak Başkan Trump’ın önüne gelecek.

ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısında, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları nedeniyle, operasyonla bağlantılı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile diğer bağlantılı bakanlara vize verilmemesi ve varlıklarının dondurulması istendi. Ayrıca Türkiye’ye operasyonlar için hizmet ile teknoloji sağlayan ABD vatandaşı olmayan kişilere de vize verilmemesi ve bu kişilerin varlıklarının dondurulması talep edildi.

Tasarı ayrıca Türk ordusuna ya da Türk savunma sanayisine destek veren Halkbank’a finansal yaptırımlar uygulanmasını istiyor. Yasa tasarısında Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle uygulanmak istenen CAATSA yaptırımlarının da uygulamaya konulması Başkan Trump’tan talep ediliyor.

Tasarının en çok tartışılan kısmı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlıklarının araştırılmasının istenmesi oldu. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra şimdi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya gidecek ve burada oylanacak. Oylama için ise bir süre kısıtlaması yok.

Atatürk'ün Katilleri

SÖZDE SOYKIRIM DA MECLİS’TEN GEÇTİ

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi, Ermenilere 1915 olayları sırasında soykırım yapıldığı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını da kabul etti.

Temsilciler Meclisi’nde iki gün içinde oylanması beklenen tasarı, 1915 olaylarını “soykırım” olarak resmen tanınmasını ve anılmasını öngörüyor. Tasarı ayrıca olayların “soykırım” olarak okullarda okutulmasının da teşvik edilmesi ile, inkar edilmesinin önüne geçilmesini öngörüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!