SON DAKİKA

ABD KÜRTLERİ TÜRKİYE’YE BOĞDURTACAK

Bu haber 27 Temmuz 2017 - 4:29 'de eklendi.

ABD’nin Suriye’deki son Büyükelçisi Robert Ford, Suudi Şark-ül Avsat gazetesine, Suriye’nin geleceğine ilişkin birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Washington yönetiminin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suudi Kralı Salman Bin Abdülaziz‘in oğullarından Türki Bin Salman‘ın sahibi olduğu Şark-ül Avsat gazetesinden İbrahim Hamidi‘ye konuştu.

Suriye’deki Kürt grupların durumuna değinen Ford, ABD’nin Kürtleri geçici ve taktik sebeplerle kullandığını belirterek “Kürtler, Washington’a güvendikleri için ağır bedel ödeyecek. Amerikan ordusu onları Türkiye, İran ve Suriye’ye karşı savunmayacak. Kürtlere karşı yaptığımız sadece siyasi olarak aptalca değil aynı zamanda ahlaksızca bir yanlış” dedi.

ABD’nin güneydeki Tanf’ta konuşlu müttefiklerini Suriye ordusuna karşı koruduğunun hatırlatılması üzerine Ford, “Bunu neden yaptılar? Esad’ın politik bir sonuca ulaşmasını engellemek için” dedi.

BİLGİ ABD’Lİ YETKİLİLERDEN

Şarku’l Avsat gazetesinin Arapça servisinde yer alan röportaja göre, ABD’nin Kürtleri yalnızca Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için kullandığını belirten Ford, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD, Saddam döneminde yıllarca Kürtleri kullandı. ABD’nin PYD ve YPG’ye, Henry Kissinger’in Iraklı Kürtlere davrandığından farklı şekilde mi davranacağını düşünüyorsunuz? Bunu, bana ABD’li yetkililer söyledi.”

Ford ayrıca, ABD’nin gelecekte, Suriye’deki Kürt bölgesini bağımsız bir bölge olarak savunmayacağını da sözlerine ekledi.

‘ESAD KAZANDI’

Ford, Şarku’l Avsat gazetesine verdiği mülakatta ayrıca ABD’nin Suriye savaşı konusunda bir dizi değerlendirme hatası yaptığını belirtti. Söz konusu durgunluk sürecinin Suriye Ordusu lehine sonuçlanacağını öngöremediklerini de itiraf eden Ford, Suriye ve Cumhurbaşkanı Esad’ın geleceğine ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

“Esad kazandı… O bir zafer kazandı veya buna inanıyor. Muhtemelen 10 yılda ülkenin tamamını alacak. Hiç kimse de rejimi yargılamıyor. Belki Esad hiçbir zaman Paris’e veya Londra’ya gitmeyecek; ama hiç kimse de rejim yetkililerini Lahey’e götürmek için Şam’a gidemeyecek. Hiç kimse…”

ABD, SURİYE’DEN ÇEKİLECEK

Suriye’nin geleceği hakkındaki değerlendirmelerine devam eden Ford, Suriye Ordusunun ülkenin güneybatısında, Ürdün sınırında bulunan Dera‘yı almasının biraz zaman alacağını belirterek, “Er ya da geç İdlib ve Kamışlı’da kontrolü sağlar” dedi.

Konuşmasında, ABD’nin Lübnan ve Irak’tan çekildiği gibi Suriye’den de çekileceği öngörüsünde bulunan eski Büyükelçi bu öngörüsünü şu şekilde temellendirdi:

“ABD, çok yakında İran’ın gerginliğe başvuracağını anlayacak. ABD’nin orada bu gerginliğe karşılık verecek askeri gücü yok. ABD, (Suriye’den) çekilecek. Tıpkı 1983’te Beyrut’tan ve daha sonra da Irak’tan çekildiğimiz gibi.”

OYUN BİTTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın nüfuzunu kırmaya çalıştığını belirten Ford, “Trump’ın nihai hedefi nedir?” şeklindeki bir soruyu da şu şekilde yanıtladı:

“O (Trump), İran’ın nüfuzunu kırmak istiyor. Bunu birkaç hafta önce bir danışmanından duydum. Fakat şunu bilmiyor ki oyun bitti. Artık çok geç. Obama, Trump hükümetine bu hedefi gerçekleştirmesi için bir miras bırakmadı.”

Kaynak: Yakın Doğu Haber Ajansı

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!