SON DAKİKA

ABD HAZİNE BAKANLIĞI’NDAN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM AÇIKLAMASI

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptığı konuşmada Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaptırımların listesini elinde tuttuğunu ve gerekirse kullanılacağını belirtti.

Bu haber 30 Ekim 2019 - 21:40 'de eklendi.
Abone ol

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili açıklamada bulundu. Mnuchin, Trump yönetiminin Türkiye’ye yönelik yaptırımların listesini elinde tuttuğunu ve gerekirse kullanılacağını ifade etti. Mnuchin ayrıca, Suriye’de sağlanan ‘ateşkesten’ şimdiye değin memnun olduklarını ve önceki yaptırımların kaldırılmasına da bu memnuniyetlerinin yol açtığını belirtti.

Mnuchin, Ankara’da gerçekleşen Pence ile Erdoğan görüşmesi başarılı bir şekilde sonuçlanmasaydı finansal yaptırımların devreye sokulacağını ifade etti.

Mnuchin şöyle devam etti:

Sonuç olarak, yaptırım listesine hâlâ sahibiz. Ancak bu yaptırımları uygulanması için herhangi bir nedenin oluşmasını beklemiyorum. İşlerin böyle devam ediyor olmasından dolayı mutluyuz.

TEMSİLCİLER MECLİSİNDE KABUL EDİLMİŞTİ

Dün gece yapılan oylamada ABD Temsilciler Meclisi, Barış Pınarı Harekâtına ilişkin Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ı Türkiye’ye yaptırım uygulamaya ve başka kısıtlamaları hayata geçirmeye çağıran tasarıya 403 vekil “evet” oyu kullanırken, “hayır” oyları 16’da kaldı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul tarafından ay ortasında sunulan tasarıda Barış Pınarı Harekatı ile alakalı olarak bazı Türk yetkililere yaptırım öngörüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ayrıca tasarıda Türkiye’ye silah satışının askıya alınması ve bazı finansal yaptırımlar da öngörülüyor.

Ancak tasarının yasalaşması için; önce Senato’dan geçmesi, daha sonra ise Trump’ın onayını alması gerekiyor.

Eğer tasarı Senato’dan üçte iki çoğunlukla geçerse, yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına gerek duyulmayacak.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!