SON DAKİKA

ABD, Erdoğan’ın korumalarına silah satışını yasakladı

ABD Senatosu, Amerikan topraklarında eylemcilere saldırdıkları gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına silah

Bu haber 08 Eylül 2017 - 18:00 'de eklendi. 106Son Güncelleme8 Eylül 2017 - 18:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen Mayıs’taki Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği konutu önünde yaşanan koruma saldırısı konusunda ABD’den yeni bir tepki daha geldi. ABD Senatosu Bütçe Komisyonu, Erdoğan’ın korumalarına silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı.

Donald Trump yönetimi, New Hampshire merkezli silah üreticisinin Erdoğan’ın korumalarına yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar değerinde yarı otomatik tabanca ve mühimmat satışına yeşil ışık yaktığını bu yılın başında Kongre’ye bildirmişti; ancak satış, Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde yaşanan olayın ardından askıya alınmıştı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, yasak öngören tasarının onaylanmasıyla birlikte satışın tamamen rafa kaldırıldığı belirtiliyor. Tasarıyı Senatör Patrick Leahy ile birlikte hazırlayan Chris Van Hollen, komisyonun ilgili oturumundaki konuşmasında bu kararla Türkiye’ye iki mesaj verildiğini belirtti. Van Hollen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının, Amerikan topraklarında barışçıl bir şekilde protesto gösterisi düzenleyen Amerikalılara saldırmasına izin vermeyeceğiz ve bu davranışlarından dolayı onlara silah satışını onaylamayacağız.” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

16 Mayıs’ta Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği konutuna geldiği sırada Erdoğan’ı karşılamaya gelenlerle protesto edenler arasındaki tartışma kavgaya dönüşmüştü. Kavgaya Erdoğan’ın korumaları da karışmış, korumaların saldırısı sonucu bazı eylemciler yaralanmıştı. Söz konusu kavga ABD hükümetinin de tepkisine yol açmış, Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’yi kınayan bir tasarı kabul edilmişti.

15’i Erdoğan’ın koruması olan 19 kişi hakkında hakkında da nefret unsuru içeren şiddet suçu işlemeye teşebbüsten dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması Çarşamba günü Washington’da yapıldı. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre, kavgaya karışan iki tutuklu sanık Sinan Narin ve Eyüp Yıldırım mahkeme salonuna turuncu renkte hapishane kıyafetiyle elleri kelepçeli ve ayakları zincirli halde getirildi. 19 kişinin yargılandığı davada tutuklu bulunan iki Türk vatandaşının tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Türkiye’de bulunan 17 kişiden ikisi hakkında tutuklama kararı verilmedi. Ancak 15 koruma hakkında tutuklama kararının devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma tarihi 10 Ekim olarak açıklandı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın