SON DAKİKA

ABD 120 BİN ASKERDEN OLUŞAN ORDUYU ORTADOĞU’YA GÖNDERMEYİ PLANLIYOR

NYT: ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan’ın Trump yönetimine sunduğu güncellenmiş askeri plan, İran’ın nükleer silah geliştirmeye imkan veren faaliyetleri ilerletmesi ya da ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderilmesini içeriyor.

Bu haber 14 Mayıs 2019 - 18:17 'de eklendi. Son Güncelleme14 Mayıs 2019 - 18:26
Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik ekibinin perşembe günkü toplantısında Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın sunduğu güncellenmiş askeri planlar basına sızdı. The New York Times (NYT), İran’ın nükleer silah geliştirmeye imkan veren faaliyetleri ilerletmesi ya da ABD güçlerine saldırması halinde Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderilmesini içerdiğini yazdı.

BOLTON’IN TALEBİ

Gazetenin ABD yönetiminin 6’dan fazla ulusal güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde, askeri planların revize edilmesi talimatını, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın liderliğindeki ekibin verdiği belirtildi. Planın, George W. Bush döneminden beri İran’a saldırı komplosu yapan ‘en şahin neocon’ Bolton’ın Trump yönetimi üzerindeki büyük etkisine işaret ettiğine dikkat çekildi.

TRUMP GÖNDERİR Mİ?

Ancak NYT, askeri harekatları bitirip yenilerine girmeme eğilimi gösteren Trump’ın, Afganistan ve Suriye’den çekilme çabasındayken, bu kadar çok Amerikan askerini tekrar Ortadoğu’ya göndermek gibi bir karar alıp almayacağının meçhul olduğunu yazdı. Buna göre ABD Başkanı’nın asker sayısı ve planın diğer ayrıntıları hakkında bilgilendirilip bilgilendirilmediği de meçhul. Trump pazartesi günü yöneltilen ‘İran’da rejim değişikliği mi istediği’ sorusunu “İran’la ne olacağını göreceğiz. Bir şey yaparlarsa çok fena hata ederler” diye yanıtladı.

IRAK’A DA 120 BİN ASKER GİTMİŞTİ

Trump yönetiminde İran’a nasıl karşılık verileceği konusunda keskin görüş ayrılıkları olduğunu aktaran haberde, Shanahan’ın brifingine katılanların planda sunulan asker sayısının 120 bin olması karşısında şoke olduğu kaydedildi. Zira izolasyonist dış politika savunarak seçilen George W. Bush’un yönetimi altında 2003’te düzenlenen Irak işgaline de aynı sayıda asker katılmıştı.

‘İŞGAL ÖNGÖRMÜYOR’

Habere göre güncellenen askeri plan İran’a karşı kara harekatı öngörmüyor. Olası İran işgali için Irak’a gönderilenden çok daha fazla asker gerekeceği belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD GÜÇ YIĞMAYA BAŞLADI

Washington-Tahran arasındaki gerilim sürekli tırmanıyor. Geçen ay İran Devrim Muhafızlarını ‘terör örgütü’ ilan eden Trump yönetimi, Tahran’ı Suriye ve Irak’taki ABD güçlerini hedef almakla ve yüzlerce ABD askerinin ölümünden sorumlu olmakla da suçladı. İran’la nükleer anlaşmadan çıkıp tarihteki en ağırı diye nitelediği yaptırımları yürürlüğe koyan Trump yönetimi, bazı ülkelere getirdiği İran’la ticarete yaptırımdan geçici muafiyeti de kaldırdı. Bölgeye uçak gemisi, savaş gemileri, Patriot bataryaları gönderdi. Washington’ın çekildiği anlaşma yerine adaletsiz bir anlaşmayı kabul ettirmek için baskı uyguladığına dikkat çeken Tahran, Amerikan yaptırımlarına karşı ayakta kalmak için ihtiyaç duyduğu Avrupa’yı harekete geçirmek için ‘nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa 60 gün içinde zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını’ duyurdu.  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, düşmanlarının ülkesine yönelik siyasi ve ekonomik baskılarını ‘devrim tarihinde benzeri görülmemiş tam bir savaş’ olarak nitelendirdi.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!