SON DAKİKA

AB Bakanı Çelik’ten Merkel’e Gümrük Birliği tepkisi: Talihsiz bir açıklama

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve ABD’den sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile Ankara’da görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 11:52 'de eklendi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve ABD’den sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile Ankara’da görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Gümrük Birliği ile ilgili açıklaması için “Bu talihsiz bir açıklama. Şunun altını çizmek gerekir: AB kurumlarına, AB süreçlerine herhangi bir Avrupa ülkesi talimat vermemelidir. AB’de nasıl karar alınacağı, kurumların nasıl çalıştığı ilkelerle belirlenmiştir. Prosedür bellidir. Maalesef bu tip durumlar son derece sakıncalı. AB’nin kredibilitesine dönük de zaaf oluşturacak birtakım açıklamalar anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Merkel, dün Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmeyeceğini söylemiş ve “Sadece paranın tam olarak nereye gittiğini bildiğimiz alanlarda ön üyelik yardımı yapacağız” diye konuşmuştu.

‘AB KURUMLARI İLKELERE GÖRE HAREKET ETMELİ’

AB’de kimin güç sahibi, kimin patron olduğu yönündeki tartışmalarla birliği zayıflatmaya yönelik tartışmalara bu şekilde koz vermemek gerektiğini belirten Çelik, “AB kurumları ilkelere göre hareket etmelidir, prosedürleri ilkeli şekilde sürdürmelidir” diye konuştu.

‘HİÇBİR DOSTUMUZ BİR KATİLİ BARINDIRAMAZ’

FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu iddialarıyla ilgili de konuşan Çelik, “Adil Öksüz meselesi çok açık. Biz Almanya ile dost bir ülkeyiz, müttefikiz. Tarihsel bir derinliğe sahip ilişkilerimiz, tarihsel derinliğe ve bugünkü iş birliğimizin kapasitesine uygun bir tavır bekliyoruz. Hiçbir dostumuz bir katili barındıramaz”

Çelik,  Adil Öksüz iddialarıyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Almanya’da) Hükümeti temsilen bir sözcüye soruldu. ‘Adil Öksüz Almanya’da mı?’ diye. Söylediği şudur. ‘Ben bunu teyit edemem. Yalanlayamam da doğrulayamam da.’ Bunun diplomaside ne manaya geldiğini biliyoruz. Hiçbir demokratik devlet, hiçbir meşru devlet herhangi bir teröristi barındırmamalıdır.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!