SON DAKİKA

830 Yıllık Tarihi Kalıntılar Samsun’da Betona Gömüldü

Samsun’da Danışmentliler’den kalan ve 10 yıl önce AKP’li belediye tarafından başlatılan proje sırasında ortaya çıkarılan 830 yıllık tarihi kalenin kalıntılarının üstüne beton dökülerek meydan yapıldı. Oysa projede kalıntıların üstü camla kaplanarak koruma altına alınacak ve sergilenecekti.

Bu haber 06 Eylül 2022 - 14:28 'de eklendi.
Abone ol

İsmail Akduman’ın Sözcü’de çıkan haberine göre, AKP’li eski Büyükşehir Belediye Başkanı şimdiki Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz tarafından yaklaşık 10 yıl önce yapımına başlanan ve 7 bin 900 metrekarelik alanı kapsayan Saathane Meydanı Projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında Danişmentliler zamanında 1192 yılında yapıldığı belirtilen kaleye ait kalıntılar bulundu.

Proje kapsamında bölgede bulunan tarihi yapılar aslına uygun restore edilirken, bulunan kale kalıntılarının üstleri de camla kaplanarak hem koruma altına alınacağı hem de turizme kazandırılacağı açıklandı.

BETON DÖKÜP MEYDAN YAPTILAR

31 Mart seçimlerinde koltuğu devralan AKP’li Mustafa Demir’de Saathane Meydanı Projesine devam etti. Bölgede bulunan tarihi cami, hamam ve binaların bir kısmının restorasyon işleri tamamlandı. Ancak 830 yıllık kaleye ait kalıntıların üstleri camla kapatılmadı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bölgeyi tarih ve turizm merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Başkan Demir, kalıntıların üstünü önce kumla kapattırdı. Sonra beton döktürüp üstüne meydan yaptırdı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR