SON DAKİKA

59 Yıl Sonra İlk Kez Oldu: Prens Charles’ın Üzüntülü Gözlerle Bakması Kameraya Yansıdı

İngiltere Kraliçesi Elizabeth bir süredir sağlık problemleriyle boğuşuyor. Dün akşam Saray’dan yapılan ani bir açıklama ile Kraliçe Elizabeth’in 59 yıl aranın ardından ilk defa Parlamento açılışına katılamyacağı söylendi. Bu haber ülkede büyük yankı uyandırdı. Öte yandan annesini temsil eden Prens Charles’ın annesinin boş kalan yerine üzüntülü dolu gözlerle bakması gözlerden kaçmadı. Elizabeth’i ise İngiltere’nin paha biçilemez tacı temsil etti.

Bu haber 17 Mayıs 2022 - 22:02 'de eklendi.
Abone ol

Kraliçe’nin yerini ise Elizabeth’in oğlu Prens Charles doldurdu. İngiliz monarşisi için oldukça sembolik ve tarihi bir an olan bu durumu annesinin kaçırmasının Charles’ı ne kadar üzdüğü ekranlara yansıdı.

Charles’ın Kraliçe’nin konuşmasını okuyup taca bakarken duygusal anlar yaşadığı görüldü.

Kraliçe’nin tahtının yerine bir masa ve masanın üstüne de Kraliçe’nin tacı koyuldu. Dış basın haberi “Kraliçe’nin tahtı boş kaldı” sözleriyle duyurdu.

Elizabeth’in torunu Prens William da Parlamento açılışında hali hazırda bulundu.

Charles’ın eşi Düşes Camilla da Charles’ın biraz aşağısı ve yanında bulundu.

Kraliçe’nin tacı Imperial State Crown, İngiliz egemeniliğinin ve otoritesinin en büyük simgelerinden biri.

Tüm ülke taca büyük saygı duyuyor. Nitekim Kraliçe’siz bir şekilde odaya götürülen taç büyük bir törenle taşındı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kraliçe’nin konuşmasında ülke gündemi, ülkeyi ileriye taşımak, gerilla protestoları ve maliyetleri hafifletmek gibi başlıklar vardı.

Galler Prensi, hükümetin önceliğinin ekonomiyi büyürerek ailelerin yaşam maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak olduğunu dile getirdi. Bunun için de kamu maliyesine sorumluluk yüklenecek, reform yaparken borçlar azaltılmaya çalışılacak denildi.

Bunun yanı sıra İngiltere’deki okullar ile yüksek öğrenim için reform sözü verilerek, “Eğitim reformları ve standartları yükseltilecek. Okulların ve yüksek öğrenim alanlarının kalitesi artırılacak ve çocukların potansiyel gelişimlerine destek verilecek” denildi.

Parlamento konuşmasında Başbakan Boris Johnson da kameralara yansıdı.

Kraliçe’nin yaşananları Windsor Kalesi’nden izlediği kaydedildi.

Kraliçe Elizabeth, bir süredir sağlık problemleriyle boğuşuyor. Yapılan açıklamada yürüme problemleri konusunda sıkıntılar yaşadığı ifade edildi.

Saray yetkilileri, “epizodik hareketlilik sorunları’ yaşayan Kraliçe’nin tekerlekli sandalye dostu bir rotada ilerlediğini ifade etti. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR