SON DAKİKA

57 yıl sonra Antalya'ya getirilen Herakles lahdinden ilk fotoğraflar…

Perge Antik Kenti'nden 57 yıl önce kaçırıldıktan sonra İsviçre'den Antalya'ya getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi'nde sergileneceği alanda açılışını bekliyor.Özel bir kaplamayla çevresi kapatılan ve "Herakles Lahdi yakında burada sergilenecektir” yazılı logo bulunan lahdin açılışı pazar günü yapılacak. 

Bu haber 19 Eylül 2017 - 18:14 'de eklendi.
Abone ol

Perge Antik Kenti’nden 57 yıl önce kaçırıldıktan sonra İsviçre’den Antalya’ya getirilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde sergileneceği alanda açılışını bekliyor.

Özel bir kaplamayla çevresi kapatılan ve “Herakles Lahdi yakında burada sergilenecektir” yazılı logo bulunan lahdin açılışı pazar günü yapılacak. 

Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti’nden 57 yıl önce kaçırılan Herakles Lahdi, 2010 yılında İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirildi. Yedi yıl süren hukuk savaşının ardından 14 Eylül’de Antalya’ya getirildi. Herakles Lahdi, Antalya Müzesi deposundan alınarak müzedeki Lahitler Salonu’nda, diğer lahitlerin bulunduğu alandaki özel bölüme yerleştirildi. Antalya Müzesi deposuna kaldırılan Herakles Lahdi, beş günün ardından kendisi gibi yurt dışına kaçırılan ve 1998’de Almanya’dan getirilen ikizinin yanına yerleştirildi. 15 metrekarelik özel bir alanda ışıklandırma yapılan Herakles Lahdi’nin çevresiyse kaplamayla kapatıldı.

İşte Antalya’ya getirilip müzeye yerleştirilen lahitten ilk fotoğraflar… 

Herakles Lahdi, memleketine döndü İlgili Haber

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!