SON DAKİKA

53 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı! Rusya Tankları ve Zırhlı Araçlarına ‘Savaş Boyası’ Sürdü

Rusya, gelen ‘tansiyonu düşür’ çağrılarına rağmen flaş bir adım attı. Sınır bölgesindeki Rus tankları ve zırhlı araçlarına ‘savaş boyası’ yapıldı.

Bu haber 15 Nisan 2021 - 13:53 'de eklendi.
Abone ol

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas krizinde nefesler tutulmuş durumda. Rusya’nın bölgeye askeri yığınak yapması sonrası bölgedeki tansiyon bir türlü düşmüyor.

ABD Başkanı Biden’ın ‘askeri varlığını sınırla’ çağrısının üzerinde Rusya’da oldukça ilginç bir adım geldi. Sınır bölgesindeki Rus tanklarına beyaz çizgiler çekildiği görüldü.

‘Savaş boyası’ olarak adlandırılan bu yöntem ile çatışma anında dost ve düşman birliklerinin daha kolay ayırt edilmesi hedefleniyor.

Başka bir deyişle Rusya, sınırdaki tanklarına ‘savaş boyası’ sürerek ABD’ye ve Ukrayna’ya ‘savaşa hazırız’ mesajı vererek meydan okudu.

Bölgedeki bir Twitter kullanıcısı tarafından yayınlanan karelerde zırhlı araç ve tankları bu şekilde boyandığı görüldü.

Rusya’nın sınır bölgesinde 80 bin askeri ve yüzlerce tank ve zırhlı aracının olduğu belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns dün yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın sınırlı bir askeri müdahaleye zemin olacak boyuta ulaştığını belirtmişti.

Gelen son raporlara göre, Rusya Devlet Başkanı Putin önümüzdeki günlerde bölgeye 30 bin asker daha sevk etmeyi düşünüyor.

Rusya benzer bir adımı Soğuk Savaş yıllarında da atmıştı. O dönem Demir Perde ülkesi olan Çekoslovakya’da Komünist Parti’ye yönelik başlayan protesto dalgasına Sovyet Rusya müdahale etmişti.

1968 yılındaki Çekoslovakya işgalinde yer alan Sovyet tankları beyaza boyanmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!