SON DAKİKA

18’lik muhtarlar askere gitmeyecek

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik düzenlemelerin AK Parti ve MHP işbirliğiyle hayata geçirilmesi için oluşturulan Milli Mutabakat Komisyonu, yerel seçimlere yönelik düzenlemelerle ilgili çalışmalarını bu ay sonu tamamlamayı hedefliyor.

Bu haber 26 Ocak 2018 - 12:44 'de eklendi. 48

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik düzenlemelerin AK Parti ve MHP işbirliğiyle hayata geçirilmesi için oluşturulan Milli Mutabakat Komisyonu, yerel seçimlere yönelik düzenlemelerle ilgili çalışmalarını bu ay sonu tamamlamayı hedefliyor.

18 Ocak’ta ilk toplantısını yapan komisyonun ilk uyum paketini şubatın ikinci haftasında TBMM’ye sunması bekleniyor.

‘UYUM PAKETİNİN BELLİ BAŞLI MADDELERİNDE MUTABAKAT SAĞLANDI’

Çalışmaya ilişkin yol haritasının ele alındığı ilk toplantıda, AK Parti kanadından Mustafa Şentop, Abdulhamit Gül ve Mahir Ünal, MHP kanadından da Mustafa Kalaycı, Mehmet Parsak ve İsmail Faruk Aksu’nun yer aldığı komisyon üyeleri, ‘liderler düzeyinde varılan mutabakata’ gölge düşürebilecek gelişmeleri önlemek amacıyla çalışmalar belli bir olgunluğa ermeden basına bilgi vermeme ve açıklama yapmama kararı aldı.

Milliyet’ten Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre, komisyon yaklaşık 2.5 saat süren ikinci toplantısında, ‘yerel seçimlere yönelik’ uyum paketi üzerinden çalışmalarına başladı. AK Parti’nin kendi iç bünyesinde oluşturduğu komisyonca hazırlıkları tamamlanan uyum paket taslağı MHP’nin görüşüne açılırken, toplantıda son dakikada bir değişiklik olmaması durumunda 15-17 madde olabileceği belirtilen paketin belli başlı maddelerinde mutabakat sağlandı.

SEÇİLME YAŞI 25’TEN 18’E DÜŞÜRÜLECEK

Buna göre, anayasa değişikliğine paralel olarak, mahalli idare seçimlerinde de seçilme yaşı 25’ten 18’e düşürülecek, askerliğini yapmış olma şartı kaldırılıp, askerliğini yapmamış adayların seçilmeleri halinde askerlik yükümlülükleri görevleri süresince ertelenecek.

Muhalefetin tepkisi üzerine YSK Teşkilat Kanunu’ndan çıkarılan sandık kurulu başkanlarının ilçe seçim kurulu başkanı tarafından kamu görevlileri arasından belirlenmesini öngören düzenleme de uyum paketiyle yeniden TBMM gündemine gelecek.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın