SON DAKİKA

ZEYDAN KARALAR ADANA’DAKİ İSRAF VE USULSÜZLÜKLERİ AÇIKLADI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, düzenlediği toplantıyla MHP döneminde Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nde yapılan israf ve usulsüzlükleri açıkladı.

Bu haber 28 Ağustos 2019 - 21:00 'de eklendi.
Abone ol

ASKİ’de ihale ve hizmet alımlarında kamu zararına neden olan 60 milyon 225 bin 792 TL tutarında usulsüzlüğü önlediklerini anlatan Karalar, 4 ayda da 160 milyon TL para kazandırdıklarını söyledi. CHP’li belediyelere kayyım atanacağı iddialarına ilişkin de Zeydan Karalar,“ Nereye atama yapıyorlar? Hayrola! Benim ve bizim arkadaşların hukuka aykırı işimiz olmaz. Biz efsane işler yapmaya geldik. Birkaç rant yiyicinin rantını kestiğimiz için mi atayacaklar. Buradan ekmek çıkmaz” diye konuştu.

Zeydan Karalar, Seyhan ilçesindeki 75.Yıl Sanat Galerisi’nde basın toplantısı düzenledi. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni 4 milyar 350 milyon TL borçla devir aldığını kaydeden Karalar,“ Her an açık veren bir belediye bütçesi ile karşı karşıyaydık. Gelir gelmez tedbirleri aldık. ASKİ’de ihale ve hizmet alımlarında kamu zararına neden olan 60 milyon 225 bin 792 TL tutarında usulsüzlüğü önleyerek 4 ayda da 160 milyon TL para kazandırdık” dedi. Zeydan Karalar, ASKİ Genel Müdürlüğü’ndeki ihale ve hizmet alımlarındaki usulsüzlükler saptandığını ve ilgiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

‘Araç kiralamadan 24 milyon tasarruf’

Belediye’deki israf ve usülsüzlüklere ilşikin bölümde ise Belediye’nin kiraladığı araçlardan her ay 2 milyon tasarruf ettiklerini ve yıllık 24 milyon tasarruf sağlayacaklarını belirten Karalar,“ Kiralanan araçlarda kullanılmayan kiralık araçların bulunduğunu tespit edip bunları iptal ettik. Aynı zamanda kiralık araçlara ilişkin zorunlu hizmetlerin verilmediğini gördük. Araçları veren firmanın vermesi gerektiği ancak vermediği yan hizmetleri de düzelterek 4 milyon 145 bin lira kar ettik”dedi. Uzaktan okumalı sayaç ihalesinin ardından sayaçların tüm yazışmalara rağmen teslim edilmediğini kaydeden Zeydan Karalar,“ Yapılan tebligatlara rağmen durumun devam etmesi üzerine 2 milyon 255 bin 400 TL tutarındaki teminat gelir kaydedildi. Ayrıca yüklenici firmaya sayaçlar teslim edilmediği için 8 milyon 382 bin 570 TL para cezası kesildi. Binalardaki su depolarının durum tespiti çalışması için 4 milyon 602 bin liralık ödeme gösterilmiş, fakat hiçbir durum tespiti yapılmadığı görüldüğünden hukuki süreçte başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘35 kuyu hiç açılmamış’

İçme suyu ihtiyacı temini için açıldığı söylenen sondaj kuyularını incelediklerini belirten Zeydan Karalar, “76 kuyu açımı için ihaleye çıkılıyor. 12 milyon TL bedeli var. Kuyuların sadece 35’ine ulaştık, geri kalanları yapılmamış ama yapılmış gibi fatura edilmiş. Üzerine sadece beton dökmüşler. Açılmamış kuyulara 5 milyon 267 bin lira harcanmış”dedi. 2 milyon 274 bin lira tutarında 5bin 524 adet toner alınmış gibi gösterildiğini vurgulayan Karalar,“ Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm yazıcı, tarayıcı ve fotokopi makinelerinin, alındıkları tarihten bu yana 6 milyon 400 bin sayfa baskı yaptıkları tespit edilmiştir. Satın almaya konu edilebilecek toner adedinin yaklaşık olarak Bin olması gerekirken, bugüne kadar 5 bin 524 adet toner satın alındığı ve 2 milyon 274 bin 944 TL ödeme yapıldığı görülmüştür. Bununla da ilgili hukuki inceleme başlatılmıştır” diye konuştu. Yedigöze Barajı’ndan su getirme projesine de değinen Karalar, “ASKİ kendi imkanlarıyla ihaleye çıkmış, 320 milyon TL’ye. Daha işin yüzde 20’si bitmeden, bütçe bitmiş. İşi bu haliyle devam ettirseydik 1.7 – 1.8 milyon liraya mal olacaktı ki, bu maliyetle projeyi tamamlamak imkansızdı. Parayı bulmak da imkansızdı. Arkadaşımız İller Bankası ile çalıştılar. Şu anda Yedigöze Barajı’ndan su getirme işini en fazla 280 milyon liraya bitirecekler” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘Ekmek çıkmaz’

Açıklamanın ardından gazetecilerdin sorularını yanıtlayan Zeydan Karalar, CHP’li belediyelere kayyım atanacağı iddialarının sorulması üzerine “Nereye atama yapıyorlar? Hayrola! Ben aday olacağım diyerek olunmuyor. Hukuk devletiyse her şeyin hukuk çerçevesi içinde yapılması gerekiyor. Siz her şeyi doğru yapsanız bile iktidar olduğunuz için nemalanamadıkları zaman sizin görevde olmanızdan rahatsız olurlar. Benim ve bizim arkadaşların hukuka aykırı işimiz olmaz. Biz Mustafa Kemal’in ilkeleriyle terörün karşısında devletimize milletimize bağlı insanlarız. Biz efsane işler yapmaya geldik. Ekrem’i ne diye görevden alacaklar ya da Zeydan’ı? Birkaç rant yiyicinin rantını kestiğimiz için mi? Biz yiyicilerin önünü kesmeye, bunu yapmaya devam edeceğiz. Onlar atıyor ve kamuoyu ne diyecek diye bakıyor. Buradan ekmek çıkmaz”yanıtını verdi. Suriyelilerle ilgili soruya ise Karalar,“ Muhtemelen 11 büyükşehir belediye başkanı bir toplantı yapacağız. Bu konu orada gündeme gelecek. Hükûmetin yapacağı bir konudur bu. Büyük bir sorundur. Belediyeler de bu konunun içinde olmalıdır. Ama belediyeler bu işin hiçbir tarafında değil”dedi. Göreve geldiği günden bu yana kaç kişinin işten çıkarıldığının sorulması üzerine Zeydan Karalar,“15 bin çalışan var, bini müteahhitlerin iş alımı yaptığı, 14 bini bizim. 31 Mart’tan önce işe gelmeyenler var. 5 kişilik odada 30 kişi olmuş.Ereğli’den gelip burada çalışan kardeşlerimiz var, maaşını alıp çalışmayan kardeşlerimiz var. Bunlarla yollarımızı ayırdık”diye yanıt verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!