SON DAKİKA

Zeybekci: Türkiye-Almanya ilişkileri eksiye giderse, iki ülke de kaybeder

Bu haber 01 Ağustos 2017 - 16:00 'de eklendi.

Almanya’nın Avrupa Komisyonu’na Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türkiye’nin faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili teklifiyle ilgili sorulan soru üzerine Bakan Zeybekci, ekonomik ilişkilerin negatife dönmesiyle her iki ülkenin de zarar göreceğini belirterek, şunları söyledi:

“Almanya’nın daha doğrusu Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili şu anda böyle bir yöntem, böyle bir mekanizma söz konusu değil. 21 Aralık 2016 tarihi itibariyle Avrupa Komisyonu Avrupa Konseyi’nden oy birliği ile Türkiye’yi de gümrük birliği güncellenmesiyle ilgili yetki talep etti. Bu yetkinin geri alınmasıyla ilgili, bunu isteyen negatife dönülmesiyle ilgili süreç bellidir.”

‘ALMANYA DA KAYBEDER TÜRKİYE DE KAYBEDER’

“Almanya’daki dostlarımıza defalarca söylediğimiz bir şey var; Türkiye ile Almanya’nın ilişkileri negatif olması, sorunlu olması, eksiye gitmesi iki ülke de kaybeder. Almanya da kaybeder Türkiye de kaybeder. Doğrudan ticaretimiz yaklaşık olarak 35 milyar doların üzerinde. Türkiye’deki yatırım yapan veya Almanya’da yatırım yapan Türk şirketleri ürettikleri ticaret hacimlerine baktıkları zaman da 100 milyar doların üzerindedir. Dolayısıyla zarar gören her iki ülke olacağına göre negatif gelişmelerden sevinen veya kazananın kim olacağına aklı selim olarak iyi düşünmek lazım.”

‘GÖRÜŞ FARKLILIKLARI EKONOMİK MENFAATLERE MALZEME EDİLEMEZ’

Bakan Zeybekci şöyle konuştu:

“Alman dostlarımıza da birebir temaslarda şunu söylüyorum; Siyasi bazı farklılıklar olabilir. Bölgesel görüş farklılıkları olabilir. Bazı alanlarda çelişkiler olabilir. Ama bunların hiç birisine ekonomik menfaatler malzeme edilmez. Ekonomik menfaatlerin malzeme edilmesi ve ya ekonomik menfaatlerin tartışmaya açılması gibi bir durum söz konusu olduğunda söyleyecek tek bir söz kalmaz. Çünkü ekonomik ilişkiler genel anlamda diğer tüm negatif ilişkileri bir düzeltme platformudur. Bu platformu kaybetmemekte fayda var. Yine bu kapsamda biz Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili süreci çok yakından takip ediyoruz. Bu sene sonuna kadar da olumlu sonuç alma gayretinde, niyeti içinde olacağız.”

‘BUNDAN SONRA YENİ SLOGAN: MAZERET YOK, YOLA DEVAM’

Bakan Zeybekci, konuşmasının sonunda ihracatçılara yeni sloganı söyleyerek şöyle seslendi:

“Bundan sonra yeni slogan, ‘Mazeret yok, yola devam. Mazeret yok ihracata devam.’ Mazeret yok yüzde 5,5’un üzerinde büyümeye devam. Mazeret yok, işsizlikte yüzde 10’un altına ineceğiz. Mazeret yok, bu millete hizmet etme görevini sonuna kadar devam edeceğiz.”

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201708011029514370-zeybekci-turkiye-almanya-iliskileri/

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!