SON DAKİKA

Zeybekci: Booking.com’a formül önerdik, Türkiye ile görüşmek

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yaptıkları öneri doğrultusunda booking.com’dan geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini içeren

Bu haber 07 Ağustos 2017 - 10:59 'de eklendi.
Abone ol

Ekonomi Bakanı Zeybekci, yaptıkları öneri doğrultusunda booking.com’dan geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini içeren bir mesaj aldıklarını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine yönelik çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu. Söz konusu şirket yetkilileriyle daha önce bir kez görüştüğünü ve Türkiye adına bir öneride bulunduklarını anlatan Zeybekci, bu öneriyi değerlendiren booking.com’dan geçen hafta Türkiye ile görüşmek istediklerini içeren bir mesaj aldıklarını söyledi.

Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Booking.com’u Türk turizminin pazarlanmasında çok önemli bir enstrüman olarak görüyorum ama haksız rekabet yaratmadan faaliyet göstermeleri ve Türkiye’nin kurallarına tabi olmaları gerekiyor. Bununla ilgili bir formül önerimiz oldu kendilerine. En üst seviyede görüşme talepleri var yakında görüşeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanımız (Numan Kurtulmuş) ile de görüşüyoruz. Önerimiz ekonomik ve ticari anlamda oldu. Kendileriyle çok kısa sürede görüşmek istiyorum.”

ÖNCE PARA CEZASI, SONRA FAALİYETLERİ DURDURMA

Rekabet Kurulu bu yılın ocak ayında booking.com’a 2 milyon 543 bin 992.85 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi de mart ayında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği avukatlarının, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiasıyla booking.com aleyhine açtığı davada, şirketin internet adresi ve oluşturulacak başka bir adres üzerinden Türkiye’deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık etmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti.

Hükümet adına Ekonomi Bakanlığınca söz konusu şirketin Türkiye’de mevzuata uygun şekilde faaliyet göstermesine yönelik çalışmalar başlatılmış, ilk olarak Ekonomi Bakanlığı bürokratları, haziran ayında ise Zeybekci şirket yetkilileriyle görüşmüştü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!