SON DAKİKA

ZARİF’TEN KRİTİK AÇIKLAMA: ABD İLE SAVAŞA ÇOK YAKLAŞMIŞTIK

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif “ABD’nin yanlış bilgiye dayanan cehalet ve kibir temelli eylemi sonrasında savaşa çok yaklaşmıştık” dedi.

Bu haber 16 Şubat 2020 - 0:33 'de eklendi.
Abone ol

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta düzenlenen saldırıla öldürülmesi sonrası ABD ile yaşanan gerginlik hakkında konuştu. Zarrif, ABD ile savaşa çok yaklaştıklarını söyledi.

NBC News’e konuşan Zarif, Süleymani suikastının ABD’nin bölgedeki ‘sonunun başlangıcı’ olduğunu vurguladı. İranlı diplomat, “ABD’nin yanlış bilgiye dayanan cehalet ve kibir temelli eylemi sonrasında savaşa çok yaklaşmıştık” ifadelerini kullandı.

Evvelki gün ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik askeri yetkilerinin kısıtlanmasını öngören karar tasarısının Senato tarafından onaylandığı açıklanmıştı.

8 Cumhuriyetçi ve 47 Demokrat senatörün onayladığı belgeye göre, ülkeye yönelik doğrudan tehditlerin önlenmesi dışındaki durumlarda ABD Başkanı’nın Kongre’nin izni ve bilgisi dışındaki İran’a karşı askeri yetkileri kısıtlanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Diğer yandan sembolik bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump’ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından Başkan’a gönderilen ‘güçlü bir mesaj’ olduğu belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!