SON DAKİKA

Zarif: Rusya ve Türkiye’yle işbirliğine bağlı kalacağız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Zarif, Ankara’nın iki ülkenin büyükelçilerini Türk Dışişleri’ne çağırdığı günün ertesinde Moskova’da önemli bir görüşme yapıyor.

Bu haber 10 Ocak 2018 - 21:40 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Zarif, Ankara’nın iki ülkenin büyükelçilerini Türk Dışişleri’ne çağırdığı günün ertesinde Moskova’da önemli bir görüşme yapıyor.

Görüşmenin başında konuşan Zarif, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde başarı elde edilmesi için Rusya ve Türkiye ile Suriye’de yürüttükleri işbirliğine bağlı kalacaklarının altını çizdi.

Zarif, “Rus ve Türk dostlarımızla işbirliğini sürdürmeye, Soçi’deki kongrede siyasi çözüm bulunması için aynı doğrultuda birlikte hareket etmeye bağlıyız” dedi.

‘SOÇİ, CENEVRE’DEKİ ÇABALARA EN ÖNEMLİ KATKIYI SUNACAK’

Zarif, Soçi’deki kongrenin Suriye’de kalıcı barış sağlanması için BM’nin Cenevre’de sarf ettiği çabalara yönelik en önemli katkı olacağını da kaydetti.

LAVROV: SOÇİ, CENEVRE’DE BAŞARI İÇİN GEREKEN KOŞULLARI SAĞLAYACAK

Öte yandan Lavrov, Ulusal Diyalog Kongresi’nin Cenevre’deki müzakerelerin başarıyla tamamlanması için gereken koşulları sağlayacağını ifade etti.

Atatürk'ün Katilleri

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın koltuktan inmesi de dahil olmak üzere sürekli olarak ön koşul sunan Suriyeli muhalif grupların kendilerini kontrol eden taraflarca ikna edileceğini umduklarını kaydeden Lavrov, bu sayede Soçi’deki kongrenin Cenevre’de başarı elde edilmesi için gereken koşulların oluşmasına katkı sunacağını vurguladı.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi kentinde yapılması bekleniyor.

Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörü olduğu Astana süreci çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de Suriye hükümet güçlerinin ilerlemesine tepki gösteren Ankara, Rusya ve İran büyükelçilerini Türk Dışişleri’ne çağırmıştı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!